Odra 2025: Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry – Kontynuowane są prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa środowiskowego Odry
21.01.2025
Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z 21 stycznia 2025 r.
Najważniejsze informacje
- Wyniki badań: Najnowsze badania laboratoryjne wskazują na obecność złotej algi w jednym punkcie pomiarowym – Pyskowice (0,0269 mln os./l). Stężenie algi jest jednak poniżej progu ostrzegawczego i nie zagraża ekosystemowi Odry.
- Planowane działania interwencyjne: 17 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie z Wojewodą Śląskim, podczas którego omawiano możliwość podjęcia skutecznych działań interwencyjnych w przypadku zakwitów złotej algi w rzece Kłodnicy w kolejnych sezonach. Dyskutowano o możliwości realizacji tych działań przez centra zarządzania kryzysowego, a także uwzględnienia perhydrolu w zasobach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- Działania systemowe: Omówiono stan prac nad opracowaniem „Masterplanu”, który zawiera różne warianty odwadniania kopalń czynnych i likwidowanych wraz z planowanym harmonogramem działań. Obecnie rozpatrywane są dwa warianty, które po przeprowadzeniu szczegółowych analiz wydają się być najbardziej optymalnymi rozwiązaniami do wdrożenia.
- Zmiany legislacyjne: Trwają konsultacje projektu ustawy o zmianie ustawy o rewitalizacji rzeki Odry oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany obejmują następujące działania:
- uchylenie przepisów określających katalog inwestycji dla Odry i zastąpienie ich katalogiem działań renaturyzacyjnych, które skuteczniej poprawią stan wód rzeki;
- stworzenie katalogu działań renaturyzacyjnych i innych działań, które poprawią zdolność rzeki Odry do samooczyszczania się i poprawią stan ekologiczny wód;
- wprowadzenie cyklicznego przeglądu pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych w zakresie wprowadzania ścieków do wód w zlewni Odry, aby skutecznie monitorować stan środowiska;
- rezygnację z tworzenia Inspekcji Wodnej na rzecz wzmocnienia kontroli nad gospodarowaniem wodami przez istniejące instytucje, co poprawi efektywność działań na rzecz ochrony Odry.
- Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Infrastruktury.
Informacje rozszerzone
- Model predykcyjny: IRŚ-PIB zaprezentował wyniki i możliwości mapowania parametrów jakości Odry i Kanału Gliwickiego w oparciu o naloty hiperspektralne i dane satelitarne.
- Prezentacja raportu z eksperymentu z wykorzystaniem nadtlenku wodoru w rzece Kłodnicy: W najbliższym czasie planowane są dwa webinary, podczas których zostaną omówione i zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców kluczowe wnioski zawarte w raporcie z eksperymentu z wykorzystaniem nadtlenku wodoru w rzece Kłodnicy.
- Dane pomiarowe: Monitoring jest utrzymywany w wybranych lokalizacjach a jego wyniki dostępne są na stronie https://badania.gios.gov.pl/odra/
- Zakończenie projektu pilotażowego: Z dniem 31 października 2024 r. IOŚ-PIB zakończył realizację pilotażowego Monitoring Odry. Dane z sond pomiarowych zlokalizowanych w Raciborzu, Malczycach, Stopień wodny Dwory i Stopień wodny Przewóz nie są dostępne od 1 listopada 2024 r.
- Aktualności: Aktualne informacje publikowane są na stronie gov.pl/odra oraz w mediach społecznościowych (Facebook oraz X) na profilu SZTABdlaODRY.