Podsumowanie posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. Odry
29.05.2024
Uruchomiono dynamiczny model umożliwiający „widzenie się” zrzutów przemysłowych – podsumowanie posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. Odry.
- IMGW-PIB opracował dynamiczny model hydrologiczny, który umożliwia prognozowanie sytuacji na Odrze i „widzenie się” zrzutów przemysłowych. Testowo działa na odcinku Odry od Chałupek do miejscowości Brzeg, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece z 3-7 dniowym wyprzedzeniem;
- Ze względu na malejące przepływy wody w rzece, sytuacja jest trudna, punktowo w Odrze rozwija się „złota alga”;
- Najnowsze badania laboratoryjne nie wykazały obecności toksyny tzw. prymnezyny w wodzie lub stwierdziły jej obecność jedynie w ilościach śladowych. Mimo to sytuacja może się dynamicznie zmieniać, dlatego inspekcje środowiskowe i służby pozostają w gotowości.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) opracował dynamiczny model hydrologiczny, który umożliwi „widzenie się” zrzutów przemysłowych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest m.in. uniknięcie zjawiska kumulacji zrzutów w sytuacji, gdy z powodu suszy obniża się poziom wody w rzece. W chwili obecnej działa on testowo na odcinku Odry od Chałupek do miejscowości Brzeg, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece z 3-7 dniowym wyprzedzeniem. Model opracowany przez instytut ułatwia aktywne zarządzanie zrzutami przemysłowymi oraz dostosowywanie ich do aktualnych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Docelowo model obejmie całą Odrę jeszcze w obecnym sezonie letnim.
27 maja 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się kolejne posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Odry z udziałem minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, wiceministry klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej oraz wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego.
Mimo pojawiających się obecnie przelotnych opadów deszczu, wg. IMGW-PIB w dorzeczu Odry oraz Wisły dominują niskie i średnie stany wody. Burze mogą powodować lokalne, krótkotrwałe wzrosty poziomu wody, zwłaszcza w niedużych rzekach. Jednak przewidywane opady nie poprawią sytuacji i przy utrzymujących się upałach, możliwe jest pojawienie się suszy. Obecne warunki hydro- i meteorologiczne są zbliżone do tych, jakie występowały na Odrze w 2022 roku. Według stałego monitoringu GIOŚ, w nurcie rzeki rozwija się „złota alga”, wydane jest ostrzeżenie I stopnia w związku z występowaniem tego glonu w Odrze.
Inspekcje środowiskowe pozostają w gotowości. Najnowsze badania laboratoryjne nie wykazały obecności toksyny tzw. prymnezyny w wodzie lub stwierdziły jej obecność jedynie w ilościach śladowych. Mimo to sytuacja może się dynamicznie zmieniać. Odra wraz z jej starorzeczami, gdzie występuje „złota alga”, a także Kanał Gliwicki są na bieżąco monitorowane przez służby wojewodów oraz pracowników regionalnych zarządów Wód Polskich. Codziennie są prowadzone wizje terenowe. Według raportów z 27 maja, nie zaobserwowano w tych miejscach śniętych ryb.
We wtorek 28 maja odbyła się kolejna narada Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ, który po analizie bieżącej sytuacji, wyda aktualne rekomendacje dla służb.
Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ rekomenduje właściwym jednostkom stały monitoring danych z GIOŚ, zwłaszcza dot. poziomu natlenienia wody oraz liczebności „złotej algi” oraz codzienne wizje terenowe. Wdrożone jest też odpowiednie zarządzanie przepływami i dodatkowo wprowadzone jest ograniczenie śluzowania na Kanale Gliwickim. Działania te mają ograniczyć przedostawanie się skumulowanych ilości „złotej algi” z Kanału Gliwickiego do Odry.
Bieżące komunikaty oraz wyniki badań monitoringu są dostępne na portalu: www.gov.pl/web/odra