W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy naukowcy prowadzą pionierskie badania. Wyizolowali DNA toksyn „złotych alg”

23.09.2022

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego wyizolowali DNA oraz RNA prymnezyn, czyli toksyn wytwarzanych przez „złote algi”. Badacze pracują obecnie nad stworzeniem wzorca, który umożliwi precyzyjne oznaczenie tych mało poznanych ichtiotoksyn. W Unii Europejskiej nie istnieją jeszcze standardy badawcze w tej dziedzinie.

napis złote algi i zdjęcie pod mikroskopem

Dokładne analizy toksyn wytwarzanych przez Primnesium parvum umożliwią badaczom poznanie mechanizmu działania tych mikroorganizmów. Może to również pomóc w precyzyjnym określeniu warunków, jakie sprzyjają uwolnieniu prymnezyn, stanowiących śmiertelne zagrożenie dla organizmów wodnych posiadających skrzela. Obecnie naukowcy na całym świecie są w stanie wskazać jedynie czynniki potencjalnie sprzyjające zakwitowi „złotych alg”.

W sierpniu bieżącego roku obecność Primnesium parvum w wodach Odry stwierdzili badacze z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Wytworzenie przez nie dużych ilości ichtiotoksyn potwierdziły badania ekspertów z laboratorium Instytutu Gdańskiego, a następnie analizy laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, które obecnie ma największe w Europie doświadczenie w badaniu „złotych alg”. Austriackie wyniki były tożsame z polskimi analizami.

Wstępny raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze powołany przez minister klimatu i środowiska będzie opublikowany do końca września.

 

{"register":{"columns":[]}}