W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie warsztaty na temat złotej algi

14.04.2023

Odbyły się międzynarodowe warsztaty dotyczące Prymnesium parvum czyli złotej algi. Wydarzenie w formule on-line z 13 kwietnia 2023 r. jest rezultatem ustaleń ministrów ds. środowiska Polski i Niemiec.

polsko-niemieckie warsztaty na temat złotej algi

Celem spotkania była wymiana doświadczeń naukowców i ekspertów zajmujących się toksycznymi zakwitami alg. Międzynarodowe warsztaty zgromadziły licznych polskich i niemieckich naukowców, kilkudziesięciu przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej oraz grono ekspertów z obu krajów. Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi informacjami przedstawionymi w raportach dotyczących sytuacji na rzece Odrze opracowanych przez zespoły Polski oraz Niemiec. Dyskutowano również o prowadzonych działaniach monitoringowych na rzece oraz możliwych przyczynach zjawiska masowych zakwitów alg. Eksperci przedstawili między innymi dane dot. zakresu prowadzonych obserwacji, pobranych próbek wody oraz omówili propozycje działań prewencyjnych, które są już realizowane oraz planowane na przyszłość.

Przedmiotem dyskusji ekspertów z obydwu krajów była także charakterystyka gatunku złotej algi oraz przyczyny zakwitu prymnesium parvum. Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, nie można stwierdzić jednej przyczyny czy źródła wystąpienia tego gatunku oraz jego zakwitu, ponieważ jest to proces bardzo złożony.

Eksperci przyznali, że wymiana obserwacji czy wyników prowadzonych badań jest niezwykle istotna. Polscy naukowcy wskazali podczas dyskusji, że obecnie prowadzone są prace nad wyizolowaniem jak największej liczby szczepów alg, tak aby dobrze poznać gatunek. Prowadzone przez badaczy obserwacje wskazują, że w różnych krajach przyczyny zakwitu alg są całkowicie odmienne. Dlatego też niezwykle ważne jest badanie przypadku zakwitu i ciągła obserwacja.

Przedstawiciele zespołów naukowych z Polski i Niemiec zaangażowanych w badanie zjawiska podkreślili potrzebę dalszej, ścisłej współpracy, przede wszystkim w celu wdrożenia jak najskuteczniejszych metod ograniczenia masowych zakwitów złotej algi.

{"register":{"columns":[]}}