W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza pilotażowy montaż czujników na Odrze

23.03.2023

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy wraz z partnerami: Uniwersytetem Śląskim oraz Fundacją „Krajowy Indeks Powietrza i Wód” realizuje projekt „Pilotażowy Monitoring Rzeki Odry w trybie ciągłym”, polegający na zainstalowaniu systemu do stałego pomiaru jakości wód powierzchniowych.

oznaczenie punktu pomiarowego

Do montażu systemu pilotażowego wytypowano trzy lokalizacje na terenie powiatów średzkiego, raciborskiego oraz na Kanale Gliwickim, które w toku prowadzonych badań mogą ulec zmianie.
Instalacja systemu przewidziana jest na drugą połowę marca, a uzyskiwanie pomiarów w trybie ciągłym rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia. Dane z monitoringu będą spływać do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Działania podjęte w ramach projektu „Pilotażowy Monitoring Rzeki Odry w trybie ciągłym” stanowią uzupełnienie i rozszerzenie realizowanych obecnie badań. W ramach stałego monitoringu interwencyjnego na rzece Odrze Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ dwa razy w tygodniu w 20 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze i jej dopływach oraz kanałach dokonuje poboru próbek pod kątem badań fizyko-chemicznych. Dodatkowo raz w tygodniu w tych samych punktach pobierane są próbki do oceny stopnia rozwoju fitoplanktonu w tym pod kątem wykrycia obecności złotej algi (Prymnesium cf. parvum) i monitorowania jej liczebności.

System do stałego pomiaru jakości wód powierzchniowych składa się z zespołu czujników pomiarowych umiejscowionych w pławach bądź na istniejącej infrastrukturze (np. mosty, tamy, pomosty), urządzeń do transmisji danych wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Urządzenia będą wyposażone w następujące czujniki:

  • Czujnik temperatury wody (cyfrowy)
  • Czujnik zawartości tlenu w wodzie (sonda galwaniczna)
  • Czujnik poziomu pH wody (elektroda)
  • Czujnik przewodności elektrycznej wody
  • Czujnik przepływu wody
  • Czujnik głębokości wody

W kolejnym etapie, w zależności od potrzeb, monitoring systemu będzie wyposażany w kolejne czujniki.

„Pilotażowy Monitoring Rzeki Odry w trybie ciągłym” stanowi kontynuację dotychczasowych działań realizowanych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy takich jak m.in. rejsy patrolowe pomiaru parametrów rzeki (Partner: Śląskie Centrum Wody Uniwersytet Śląski), których celem było przygotowanie całościowej analizy wód Odry od granicy Polski do ujścia (do jeziora Dąbie). Dotychczas zrealizowano dwa rejsy patrolowe: w dniach 15-24 lipca na odcinku Ostrawa – Szczecin oraz 16-22 października 2022 r. na odcinku Chałupki – Szczecin. W trakcie rejsów prowadzono badania, wykorzystując wieloparametrowe sondy zanurzeniowe. Ponadto w wybranych miejscach pobierano próby wody do analizy fizykochemicznej w akredytowanych laboratoriach, a także prowadzono pomiary przepływu, pionowego rozkładu prędkości wody oraz przekrojów poprzecznych koryta Odry.

W naszych działaniach zakładamy, że jeśli pojawi się taka potrzeba, „Pilotaż Monitoring Rzeki Odry” zostanie również uzupełniony o monitoring patrolowy.

{"register":{"columns":[]}}