W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy eksperckiej ds. Odry

18.11.2022

16 listopada 2022 r. odbyło się posiedzenie polsko-niemieckiej grupy eksperckiej ds. Odry, powołanej w sierpniu przez ministrów środowiska Polski i Republiki Federalnej Niemiec, Annę Moskwę i Steffi Lemke. W przeprowadzonym w formule online spotkaniu ze strony polskiej udział wzięli przedstawiciele: resortów klimatu i środowiska oraz infrastruktury, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

Spotkanie polsko-niemieckiej grupy eksperckiej ds. Odry

Podczas spotkania omówiono wyniki polskiego wstępnego raportu Zespołu do spraw sytuacji powstałej na Odrze, powołanego przez minister Annę Moskwę, który 30 września 2022 r. został przekazany stronie niemieckiej.   

W trakcie spotkania poruszono także kwestie dalszej współpracy i wymiany informacji na poziomie właściwych ministerstw, zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska z sierpnia 2020 r.

Opracowanie tego dokumentu było możliwe dzięki wytężonej pracy wszystkich służb i przedstawicieli nauki. W przygotowaniu raportu brało udział kilkanaście instytutów naukowych i instytucje państwowe

– powiedziała prof. Agnieszka Kolada z IOŚ - PIB.

Zależało nam na jak najdokładniejszym zbadaniu przyczyn tej katastrofy

- zaznaczyła.

P.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk poinformowała, że cały czas na Odrze prowadzone są badania stanu wody w kilkudziesięciu punktach na rzece.

Mamy ludzi w terenie i cały czas monitorujemy sytuację na bieżąco

– powiedziała.

Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zaznaczył, że sytuacja z jaką mieliśmy do czynienia latem jest bardzo złożona, dlatego chcemy dokładnie sprawdzić i przeanalizować wszystkie wnioski płynące z raportu Zespołu do spraw sytuacji powstałej na Odrze.

W trakcie spotkania poruszono także kwestie dalszej współpracy i wymiany informacji na poziomie właściwych ministerstw, zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska z sierpnia br.

Nasza dotychczasowa współpraca jest konstruktywna, skuteczna i dobrze skoordynowana

podsumował przewodniczący polskiej części grupy Marcin Białek, dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych w Ministerstwie Klimatu I Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}