W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop dezinformacji

W obecnych czasach bardzo łatwo jest wykreować i przekazać dalej informacje. Nie wszystkie opierają się na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach. Zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo, ważne jest, by upowszechniać pewne informacje. Ich przeciwieństwem są fake newsy, czyli fałszywe informacje, które są w całości albo części nieprawdziwe. Ich celem jest najczęściej wywołanie paniki i destabilizacji oraz chęć skłócenia lub zszokowania odbiorców.

Jak walczyć z fake newsami?

•    Zweryfikuj źródło informacji – opieraj się na oficjalnych kanałach komunikacji, m.in. korzystając ze stron administracji państwowych. Sprawdź, czy dane medium istnieje, wejdź na profil osoby, która opublikowała daną wiadomość.
•    Nie udostępniaj niesprawdzonych informacji – jeśli nie możesz znaleźć potwierdzenia w wiarygodnych źródłach, nie podawaj informacji dalej.
•    Bądź krytyczny co do przekazywanych Ci informacji – dopytuj i potwierdzaj w wielu źródłach. Możesz korzystać z portali, które zajmują się weryfikacją informacji.

Stop dezinformacji – dementujemy nieprawdziwe informacje dotyczące Odry:

Fake news: Rtęć zabiła ryby

Rtęć nie była przyczyną śnięcia ryb w Odrze, co potwierdziły badania strony polskiej oraz niemieckiej. Państwowy Instytut Weterynaryjny jednoznacznie wykluczył rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.

  1. Główny Inspektorat Środowiska, po doniesieniach medialnych o stwierdzonych w Odrze granicznej po stronie niemieckiej podwyższonych parametrach rtęci, od 11 sierpnia br. codziennie bada wodę w Odrze pod kątem rtęci.

Komunikat wraz z wynikami badań dot. Odry granicznej wyjaśnia kwestie rozbieżności w niemieckich i polskich wynikach badań na obecność rtęci, przy czym zawartość rtęci w niemieckich badaniach nie przekraczała norm zawartości rtęci dla wody pitnej.

https://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/897-komunikat-ws-badan-wody-w-odrze-granicznej-2

  1. Komunikat Głównego Inspektoratu Środowiska z 17 sierpnia br. podsumowujący prowadzone badania ws. Odry. Tekst z dokumentacją - zawiera plik z wynikami badań dot. rtęci w Odrze:

 https://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/899-badania-probek-stan-odry-sie-poprawia

Fake news: Po zgłoszeniu śnięcia ryb, woda w Odrze nie była badana
  1. Woda w Odrze była badana punktowo w ramach obowiązujących procedur. Po zgłoszeniu pierwszych przypadków śnięcia ryb, 28 lipca br. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu pobrał próbki. Szczegóły:

Informacja WIOŚ we Wrocławiu z 28 lipca br.:

https://www.wroclaw.pios.gov.pl/pojedyncze-sztuki-snietych-ryb-moga-plynac-odra-na-wysokosci-wroclawia/

  1. Po doniesieniach medialnych WIOŚ we Wrocławiu 3 sierpnia opublikował dodatkowe informacje:

https://www.wroclaw.pios.gov.pl/informacja-o-dzialaniach-wydzialu-inspekcji-wios-we-wroclawiu-po-zgloszeniach-zaobserwowanych-snietych-ryb-w-odrze/

Fake news: Dokonano dużych zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych by „spłukać” zanieczyszczenia w Odrze

Wody Polskie zdementowały informacje na temat nadprogramowych dużych zrzutów na zbiornikach wodnych:

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/2918-komunikat-wod-polskich-informacja-nt-rzekomych-zrzutow-wody-do-odry-ze-zbiornikow-retencyjnych

Fake news: Rząd zignorował informacje o przypadkach śnięcia ryb i nie podejmował działań

Służby ochrony środowiska monitorowały sytuację na Odrze i podejmowały działania:

26.07 pierwsze sygnały o martwych rybach w Odrze. Bezzwłoczne podjęcie działań przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu - pobranie próbek wody i analiza jej stanu chemicznego.
Badania wody ujawniają wysoki poziom tlenu; monitorowanie w trybie ciągłym stanu fizyko-chemicznego w Odrze.
28.07 WIOŚ we Wrocławiu informuje na twitterze o śniętych rybach w Odrze pomiędzy śluzą Lipki a Oławą.
2.08 Informacja na stronie WIOŚ we Wrocławiu o działaniach Wydziału Inspekcji. Pierwsze ustalenia inspektorów w sprawie analiz próbek wody.
Lokalne WIOŚ kontrolują i sprawdzają stany wody w Odrze. Badane są próbki w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Nadzór nad działaniami objął GIOŚ.
4.08 decyzja GIOŚ o rozpoczęciu poszukiwań przy pomocy dronów ewentualnych przyczyn oraz podmiotów, które mogły skazić wodę i pełnienie dyżuru w trybie ciągłym przez Centralne Laboratorium Badawcze.
5-8.08 sytuacja na Odrze monitorowana jest przez cały czas na kolejnych stopniach wodnych w rejonie Wrocławia oraz na dalszych odcinkach Odry.
9.08 Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze.
10.08  komunikat  na stronie GIOŚ w sprawie bieżących działań WIOŚ i kontrolach realizowanych w 5 województwach.
11.08 Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska Opola, Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina pod nadzorem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozpoznają skalę strat w gatunkach chronionych – ryb i ssaków.
RDOŚ we Wrocławiu wszczyna postępowanie w trybie ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Ustalenia te będą stanowić materiał dowodowy oraz pozwolą ocenić, jakie działania naprawcze będą konieczne do podjęcia.
Konferencja prasowa z udziałem wiceministra Jacka Ozdoby.

Fake news: Odławiane z Odry śnięte ryby są zakopywane w lesie

Śnięte ryby są utylizowane przez odpowiednie służby, a ich utylizacja jest przeprowadzana zgodnie z procedurami. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2099 są klasyfikowane jako Uboczne Produkty Pochodzenia Zwierzęcego w kategorii 1, a następnie całkowicie utylizowane.

 

{"register":{"columns":[]}}