W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Kanale Kędzierzyńskim doszło do zakwitu okrzemek. GIOŚ stale monitoruje sytuację na rzekach

21.03.2023

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi ciągły monitoring jakości wód pod kątem parametrów fizykochemicznych oraz obecności fitoplanktonu. Obecnie stwierdzono zakwit okrzemek w wodach Kanału Kędzierzyńskiego. Służby informują, że nie stanowi on zagrożenia dla ludzi oraz zwierząt.

Stały monitoring jakości wód.

Okrzemki należą do grupy jednokomórkowych glonów, jednej z najpowszechniej występujących na naszym globie. Glony te często przyczyniają się do zakwitów wód, nadając im barwę ziemistą, a nie żywo-zieloną, w związku z czym mogą być brane za zawiesinę innego pochodzenia. Zakwity mogą występować w wodach przez cały rok.

Stały monitoring jakości wód

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi monitoring jakości wód w Kanale Kędzierzyńskim oraz w innych rzekach i zbiornikach wodnych. Wyniki badań przekazywane są na bieżąco do laboratorium GIOŚ. W ramach wdrożonego monitoringu interwencyjnego, próbki wody do analiz fizyko-chemicznych są pobierane dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu pobierane są próbki pod kątem badań fitoplanktonu, w tym na obecność Prymnesium parvum, czyli „złotej algi”. Monitoringiem interwencyjnym są objęte główne rzeki w Polsce oraz część jezior. Celem badań jest wykrycie masowego zakwitu fitoplanktonu, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Odrze. Wyniki badań jakości wód Odry publikowane są na stronie.

{"register":{"columns":[]}}