W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W zbiorniku Czernica na Dolnym Śląsku nie doszło do zakwitu złotej algi

13.04.2023

W zbiorniku wodnym nie doszło do zakwitu Prymnesium parvum czyli złotej algi, odnotowano jednak obecność niewielkiej ilości komórek tego glonu. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ dodatkowo przebadało starorzecze Odry w okolicy. W jednym z badanych punktów, podobnie jak w Zbiorniku Czernica stwierdzono niewielką ilość komórek złotej algi. Dlatego decyzją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska miejsca te zostaną objęte stałym monitoringiem. Służby pracują nad wyjaśnieniem przyczyn śnięcia ryb w zbiorniku Czernica.

Badania próbek wody ze zbiornika Czernica na Dolnym Śląsku.

W związku ze zgłoszeniem 13 kwietnia zanieczyszczenia zbiornika Czernica oraz stwierdzoną obecnością ok. 60 sztuk śniętych ryb, służby podjęły odpowiednie działania. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ pobrali i przebadali próbki wody pod kątem parametrów fizyko-chemicznych i zawartości fitoplanktonu. Zasolenie wody w zbiorniku nie jest podwyższone, powyżej normy natomiast jest pH i zawartość tlenu rozpuszczonego w wodze. Stwierdzono obecność różnych glonów w tym niewielkie ilości złotej algi. Badanie wykazało obecność 3 mln komórek Prymnesium parvum w litrze wody, nie był to zakwit, ponieważ jest on stwierdzany powyżej 50 mln komórek w litrze wody.

Pobrane zostały również próbki tkanek śniętych ryb ze Zbiornika Czernica. Pierwsze wyniki już się pojawiły, a przedstawiciel inspekcji weterynaryjnej wykluczył, że przyczyną śnięcia ryb była rtęć. Pozostałe badania tkanek ryb na obecność innych metali ciężkich, jak również pestycydów oraz polichlorowanych bifenyli są długotrwałe, wyniki będą znane we wtorek.

Wojewoda Dolnośląski podczas briefingu prasowego poinformował, że w głównym nurcie Odry nie zauważono żadnych niepokojących zjawisk. Odniósł się również do przypadku znalezienia 14 kwietnia we Wrocławiu w jednej fos 7 śniętych ryb. Tam również zgodnie z procedurą zostały pobrane próbki. Sytuacja jest monitorowana przez służby, wyniki analiz nie wzbudzają niepokoju, nie stwierdzono też występowania złotej algi.

Szczegóły na temat badania starorzeczy

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w związku ze śnieciem ryb w zbiorniku Czernice pobrał próbki wody oraz przebadał pozostałe zbiorniki starorzecza Odry na dolnośląsku. Od teraz miejsca poboru dodatkowo włączono do prowadzonego monitoringu interwencyjnego. Śnięte ryby zostały przekazane do badań wykrycia przyczyn ich śnięcia. Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ przebadali wodę w siedmiu różnych miejscach. Trzy punkty były zlokalizowane na zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w tych lokalizacjach, zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu.

Z przeprowadzonych wyników badań wynika, że jedynie w zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości złotej algi (Prymnesium parvum). Ponadto, w zbiorniku Czernica odnotowano jeszcze sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice. W pozostałych badanych punktach wykryto jedynie okrzemki i zielenice. Nie stwierdzono obecności Prymnesium parvum.

W zbiorniku Czernica, mimo stosunkowo niewielkiej liczebności Prymnesium parvum, wielokrotnie niższej od progów zagrożenia podawanych w literaturze, wykryto obecność różnych typów toksyn produkowanych przez te organizmy. Były to jednak niewielkie ilości, o wiele niższe niż notowane w innych punktach monitoringowych – gdzie jednak mimo obecności toksyn nie dochodziło do śnięcia ryb. Ze względu na ogromną złożoność zagadnienia toksyczności Prymnesium parvum, wielość typów ichtiotoksyn przez nie produkowanych, ale też różną toksyczność tych substancji w różnych warunkach środowiskowych, nie można z całą stanowczością wykluczyć związku śnięcia ryb z obecnością złotej algi. Zagadnienia te są natomiast przedmiotem szeregu analiz i badań prowadzonych w chwili obecnej z ogromną intensywnością przez wiele instytucji i jednostek naukowych.

Wiosenne zakwity fitoplanktonu

Jest to zjawisko naturalne. O tej porze roku przyroda budzi się do życia. Podobnie jak na lądzie kwitnie roślinność, również w wodzie pojawiają się zakwity fitoplanktonu - głównie okrzemek, które nie są szkodliwe dla ekosystemu wodnego.

Służby cały czas monitorują sytuację

Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska pozostają w stałym kontakcie z służbami zarządzania kryzysowego. Prowadzony jest stały monitoring Odry i innych rzek pod kątem parametrów fizyko-chemicznych oraz występowania fitoplanktonu. W przypadku zgłoszenia niepokojących zjawisk, służby podejmują przewidziane procedurą działania. Jeśli badania próbek wody potwierdzą zakwit złotej algi i towarzyszące mu zagrożenie skażeniem toksyną, GIOŚ powiadamia służby i instytucje w ciągu jednej godziny. Procedura monitoringu została opracowana i wprowadzona przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}