W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiele przyczyn, a nie jeden incydent. Eksperci wciąż badają, co doprowadziło do katastrofy na Odrze

16.09.2022

W odniesieniu do publikacji Gazety Wyborczej z dnia 16 września br. w sprawie prawdopodobnej przyczyny masowego śnięcia ryb w Odrze informujemy, że ustalanie przyczyn zjawiska wciąż trwa, a analiza dotychczas zgromadzonych materiałów i wyników badań nie wskazuje jednoznacznie, że do katastrofy doprowadził jednorazowy incydent. Zdaniem niezależnych ekspertów, którzy w ramach zespołu ds. sytuacji na Odrze analizują przebieg zdarzenia i wszystkie dostępne dane, zjawisko to miało charakter wielowątkowy i złożony.

Zdjęcia Żelaznego Mostu

Pojawienie się Prymnesium parvum, tzw. „złotych alg” w wodach Odry. to jeden z wątków badanych przez naukowców z renomowanych instytutów i instytucji z całej Polski, którzy uczestniczą w pracach zespołu powołanego przez minister klimatu i środowiska dla wyjaśnienia sytuacji na Odrze. Dotychczasowe badania wykonane przez naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie stwierdzają obecność tzw. „złotych alg” nie tylko w nurcie Odry, ale również w innych zbiornikach wodnych, które mają połączenie z rzeką.

Powołany przez minister klimatu i środowiska zespół niezależnych ekspertów analizuje dane, zestawiając m.in. wyniki badań próbek wody z obrazami zdjęć satelitarnych i danymi hydrologicznymi, meteorologicznymi, jak również z informacjami na temat zrzutów wód do Odry. W przypadku wymienionego w artykule Gazety Wyborczej z dn. 16 września zbiornika Żelazny Most, zdjęcia satelitarne wykonane w dniach 19 i 24 lipca, jak również 3 i 18 sierpnia, nie wykazują istotnej zmiany zawartości chlorofilu, a tym samym zakwitu glonów w tym zbiorniku (kolor zielony oraz niebieski na zdjęciu oznaczają brak zakwitów; kolory od żółtego do czerwonego wskazują na zakwit glonów). Z kolei masowy zakwit różnego rodzaju glonów w tych dniach był obserwowany w innych zbiornikach wodnych mających bezpośrednie połączenie z Odrą, w części z nich stwierdzono obecność Prymnesium parvum. Jednak zarówno polscy jak i zagraniczni naukowcy konsultujący kwestie związane z katastrofą na Odrze, zwracają uwagę na fakt, że nie zawsze masowemu zakwitowi „złotych alg” towarzyszy wyrzut dużej ilości toksyn, które mogą być zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych posiadających skrzela. Prymezyny, czyli toksyny „złotych alg”, może natomiast wyprodukować też mniejsza ilość tych mikroglonów. Naukowcy informują również, że „złote algi” mogą przez długi czas pozostawać w wodzie nie wytwarzając toksyn w ilościach zabójczych dla ryb. Dlatego też dla precyzyjnego wyjaśnienia przebiegu katastrofy ekologicznej na Odrze konieczna jest dalsza, interdyscyplinarna analiza badawcza. Wstępny raport Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze powstanie do końca września bieżącego roku.

Materiały

Odra - analizy satelitarne - Żelazny Most
Odra​_-​_analizy​_satelitarne​_-​_Żelazny​_Most.pdf 0.59MB
{"register":{"columns":[]}}