W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w Odrze jest nadal monitorowana. Kontynuowane są prace badawcze. Trwa proces tworzenia automatycznego monitoringu

16.11.2022

Zespół do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze kontynuuje prace, 8 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie ekspertów. Obecnie realizowane są międzyresortowe działania ujęte w rekomendacjach wstępnego raportu przygotowanego przez Zespół. Działania są prowadzone wielokierunkowo.

Zespół do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze

Jakość wody w Odrze jest stale monitorowana

Polskie służby na bieżąco kontrolują jakość wody w Odrze w ramach monitoringu interwencyjnego oraz monitoringu stałego. Badania interwencyjne są realizowane przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska. Równolegle, w zakresie oceny jakości wód, prowadzony jest też Państwowy Monitoring Środowiska, nadzorowany przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ. Obecnie badania są prowadzone w 17 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze i jej dopływach oraz na Kanale Gliwickim. W ramach prowadzonych postępowań, kontynuowana jest również weryfikacja pozwoleń wodno-prawnych podmiotów które użytkują wody rzeki.

Trwa postępowanie pod kątem szkody w środowisku. Tworzony jest program naprawczy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu w dalszym ciągu prowadzi postępowanie pod kątem wystąpienia szkody w środowisku. W ramach tej procedury m.in. zostanie określony procent ubytku populacji gatunków chronionych w rzece.

Równolegle powstaje plan odtworzenia ekosystemów we współpracy z Instytutem Rybactwa Śródlądowego – Państwowym Instytutem Badawczym. Zespoły IRŚ-PIB analizują też możliwości utworzenia refugiów – miejsc, w których ryby w przyszłości będą mogły się schronić, gdyby pojawiło się podobne zagrożenie.

Prowadzone są prace nad siecią automatycznego monitoringu rzek w Polsce

Program dotyczący zintegrowanego systemu, uzupełniającego dotychczasowy monitoring, tworzy obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z uwagi na priorytetowy charakter przedsięwzięcia, planowane jest działanie w trybie "projektuj i buduj”.

{"register":{"columns":[]}}