W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZZK MKiŚ – najnowsze rekomendacje dla służb

12.04.2024

Zwiększona częstotliwość wizji terenowych w miejscach występowania „złotej algi” i utrzymanie bieżącego kontaktu pomiędzy służbami – to najważniejsze z bieżących rekomendacji ZZK MKiŚ.

Spotkanie prowadzone przez wiceministrę Urszulę Zielińską odbyło się 9 kwietnia br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Spotkanie prowadzone przez wiceministrę Urszulę Zielińską odbyło się 9 kwietnia br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Uczestniczyli w nim przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, Ministerstwa Przemysłu, Wód Polskich oraz online – wojewodowie z pięciu nadodrzańskich województw.

Podczas narady analizowana była bieżąca sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna oraz dane monitoringu interwencyjnego. Na tej podstawie sformułowano odpowiednie rekomendacje dla służb. Celem rekomendacji jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia toksycznego zakwitu „złotej algi”.

Wyniki badań monitoringu interwencyjnego (próbek pobranych 8 kwietnia), wykazały obecność 243 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w Kanale Gliwickim Marina oraz 221 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w Kanale Gliwickim Pyskowice ul. Piaskowa. Dla obu tych lokalizacji wydany jest alert II stopnia w trzystopniowej skali ostrzeżeń przed zakwitem. Z kolei alert I stopnia, przy liczebności blisko 15 mln komórek „złotej algi” w litrze wody, jest wydany dla punktu Kanał Gliwicki Pławniowice ul. Nad Kanałem. Służby monitorują również sytuację w zbiornikach wodnych, gdzie monitoring interwencyjny wykazuje obecność „złotej algi”: w starorzeczu w Januszkowicach w woj. opolskim oraz Zbiorniku Czernica w woj. dolnośląskim.

Wody Polskie na swoich stronach internetowych poinformowały o bieżących działaniach prowadzonych w związku ze wzrostem zagrożenia zakwitem „złotej algi”. Szczegóły w publikacjach:

Podejmujemy działania prewencyjne dla ochrony ichtiofauny na Kanale Gliwickim i górnej Odrze - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Przeciwdziałamy śnięciu ryb - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska skupia się obecnie na priorytetowych działaniach, jakie można wprowadzić w możliwie jak najszybszym czasie dla zabezpieczenia Odry. W tym celu zwoływane są cotygodniowe narady ZZK MKiŚ. Wzmocniony jest monitoring rzeki i kanałów w jej dorzeczu, który umożliwia bieżącą ocenę sytuacji i podejmowanie działań interwencyjnych przez służby.

Co najmniej raz w miesiącu odbywają się posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym na rzece Odrze. Uczestniczą w nich m.in. przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Przemysłu, MSWiA, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas tych narad analizowane są rozwiązania systemowe, które umożliwią realizację inwestycji w systemy odsalania i oczyszczania wód. Ponadto przeprowadzone są działania usprawniające sposobu zarządzania rzutów wód kopalnianych: IMGW-PIB tworzy dynamiczny model hydrologiczny we współpracy z innymi resortami, który umożliwi „widzenie się” zrzutów, po to, aby uniknąć kumulacji zanieczyszczeń w rzece. Trwają też prace nad rozbudową sieci automatycznego monitoringu rzek w Polsce.

{"register":{"columns":[]}}