W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZZK MKiŚ – narada 7 maja 2024 roku

09.05.2024

Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zaktualizował rekomendacje dotyczące zarządzania przepływami w Kanale Gliwickim. Celem działań jest ograniczenie możliwości przedostawania się skumulowanych ilości „złotej algi” z Kanału Gliwickiego do Odry.

ZZK MKiŚ – narada 7 maja 2024 roku

Kanał Gliwicki jest obecnie głównym siedliskiem „złotej algi”. Okres wiosenny, w tym wysokie nasłonecznienie, sprzyjają toksycznym zakwitom inwazyjnego glonu. Na przełomie kwietnia i maja br. w Kanale Gliwickim doszło do śnięcia łącznie ok. 1500 kg ryb – służby codziennie monitorują sytuację w terenie, wprowadzono dostosowany do sytuacji system śluzowania jednostek pływających. Prowadzone jest również odpowiednie sterowanie przepływami wód Kanału Gliwickiego i Kłodnicy, aby maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się skumulowanych ilości „złotej algi” do Odry. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, zgodnie z przyjętą procedurą, wprowadziło I i II stopień zagrożenia przed zakwitem „złotej algi” w Kanale Gliwickim, w zależności od poszczególnych sekcji kanału. Stan ostrzegawczy jest wprowadzony dla Odry na wysokości Januszkowic, w Krapkowicach, Łanach i Bytomiu Odrzańskim. Ostrzeżenia w związku z występowaniem „złotej algi” obowiązują też dla starorzecza Odry w Januszkowicach i dla Zbiornika Czernica. Szczegółowe informacje dotyczące obecnego stopnia zagrożenia dla poszczególnych punktów pomiarowych są dostępne na stronie https://www.gov.pl/web/odra/analiza-stopnia-zagrozenia.

Z uwagi na to, że warunki pogodowe i hydrologiczne sprzyjają intensywnemu rozwojowi „złotej algi”, nadal rekomendowane są codzienne wizje terenowe, utrzymywanie bieżącego kontaktu pomiędzy służbami w regionach. ZZK MKiŚ monitoruje również działania systemowe zmierzające do obniżenia zasolenia wód rzeki Odry i Kanału Gliwickiego. Wśród kluczowych jest zwiększenie możliwości retencyjnych i realizacja inwestycji w systemy odsalania wód kopalnianych.

W cotygodniowych naradach Zespołu Zarządzania Kryzysowego MKiŚ uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska – PIB, Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich oraz wojewodowie pięciu nadodrzańskich województw wraz z podległymi im służbami. Wszystkie zaangażowane jednostki na poziomie centralnym i regionalnym pozostają ze sobą w ścisłym kontakcie. O bieżącej sytuacji na Kanale Gliwickim informują Wody Polskie RZGW w Gliwicach: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/efekty-obserwacji-sytuacji-na-rzece-odrze

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}