W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZZK MKiŚ – posiedzenie z 23 kwietnia 2024 roku

25.04.2024

Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ z 23 kwietnia br., w związku z lokalnie utrzymującymi się alertami II stopnia dotyczącymi rozwoju „złotej algi”, podtrzymał dotychczasowe rekomendacje ws. działań zaradczych na Odrze, w jej starorzeczach i na Kanale Gliwickim.

ZZK_MKiŚ_23_kwietnia

Naradę, podczas której przeanalizowana została bieżąca sytuacja Odry i Kanału Gliwickiego, prowadziła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele MKiŚ, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Przemysłu, Wód Polskich, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz wojewodowie 5 nadodrzańskich województw wraz ze sztabami kryzysowymi.

Wyniki badań próbek pobranych 22 kwietnia br. wykazały 239 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w punkcie Kanał Gliwicki Gliwice-Marina oraz blisko 233 mln komórek tego glonu w Pyskowicach, przy ul. Piaskowej. Dla tych sekcji kanału jest wprowadzony alert II stopnia (w trzystopniowej skali) ostrzegającej przed zakwitem. Służby otrzymały informację o znalezieniu 29 sztuk śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Stan ostrzegawczy przy liczebności 5,4 mln komórek „złotej algi” w litrze wody oraz 3,2 mln komórek glonu w litrze wody, jest wprowadzony odpowiednio dla punktów Kanał Gliwicki Pławniowice i  Kanał Gliwicki w m. Kędzierzyn Koźle.

Ze względu na to, że sezon wiosenny sprzyja intensywnemu rozwojowi „złotej algi”, ZZK MKiŚ rekomenduje codzienne monitorowanie sytuacji w terenie. Stałe patrolowanie okolic rzek, kanałów i zbiorników wodnych umożliwia podjęcie odpowiednich działań, m.in. punktowe regulowanie przepływów wody, co ogranicza nadmierne namnażanie się inwazyjnego glonu.

Wizje terenowe w szczególności są rekomendowane dla lokalizacji, gdzie stwierdzone jest występowanie „złotej algi”, ale zalecane są też w pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego, z uwagi na możliwość spływu wód z wysoką liczebnością Prymnesium parvum do dolnych partii kanału. Ponadto ZZK MKiŚ rekomenduje monitorowanie przez służby wojewodów stanu siatek zainstalowanych na wlotach do starorzecza w Januszkowicach w województwie opolskim i Zbiornika Czernica w województwie dolnośląskim. Zalecane jest kontynuowanie bieżących wizji terenowych Zbiornika Czernica oraz starorzecza w Januszkowicach, z uwagi na dynamikę wzrostu populacji „złotej algi” .

W ramach działań długofalowych, rekomendowane są m.in. dalsze prace nad systemowymi rozwiązaniami dla poprawy jakości wód Odry. Strona rządowa pracuje m.in. nad utworzeniem dynamicznego modelu hydrologicznego, który da możliwość prognozowania stężeń chlorków (narzędzia do wspierania podejmowania decyzji przy zarządzaniu zrzutami wód kopalnianych do Odry). Równolegle trwają prace nad katalogiem rekomendacji i działań kryzysowych w zakresie przeciwdziałania toksycznym zakwitom „złotej algi”. Na 29 kwietnia br. zaplanowane jest posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Odry. Kolejna narada ZZK MKiŚ zaplanowana jest na 30 kwietnia.

{"register":{"columns":[]}}