W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aligning Development Co-operation and Climate Action: The Only Way Forward

21.02.2020

Podczas 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), która odbyła się w 2018 r. Katowicach, Pan Angel Gurria, Sekretarz Generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zapowiedział powołanie nowej inicjatywy OECD mającej na celu bardziej skuteczną harmonizację Porozumienia Paryskiego w sprawie klimatu z działaniami rozwojowymi.

OECD

Porozumienie Paryskie jest uzupełnieniem Agendy 2030 oraz Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 13 dotyczącego zmian klimatycznych, wyznaczając społeczności międzynarodowej trzy następujące cele: ograniczenie wzrostu średniej temperatury na ziemi, przystosowanie się do negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz zapewnienie sposobów finansowania, które są zgodne z powyższymi wysiłkami.    

Zważywszy na to, że na realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju została już tylko dekada, konieczne jest nie tylko zidentyfikowanie i przeanalizowanie, ale także pokonanie – w jak najbardziej kreatywny sposób – barier, które utrudniają działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w krajach rozwijających się, hamując tym samym zrównoważony rozwój.   

Krokiem w powyższym kierunku jest publikacja OECD pt. „Aligning Development Co-operation and Climate Action: The Only Way Forward”, która ukazała się w grudniu 2019 r. Ma ona na celu przeanalizowanie imperatyw, wyzwań, a także działań priorytetowych współpracy rozwojowej w procesie uwzględniania celów Porozumienia Paryskiego. Autorzy raportu czerpali z wyników kluczowych publikacji w tej dziedzinie z ostatnich lat: „Investing in Climate, Investing in Growth (2017) oraz „Financing Climate Futures: Rethinking Infrastructure (2018)”, aby zilustrować sposoby, którymi mogą posłużyć się aktorzy rozwojowi w celu efektywnego wspierania krajów rozwijających się w procesie przechodzenia do rozwiązań niskoemisyjnych i nienaruszających równowagi klimatycznej, zapewniając tym samym, aby ta ważna transformacja nie była wykluczająca dla żadnej strony.

We wstępie do publikacji, Jorge Moreira da Silva, szef Dyrekcji Współpracy Rozwojowej (Development Cooperation Directorate) OECD podkreśla, że działania rozwojowe mają fundamentalne znaczenie we wspieraniu krajów rozwijających się w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, budowaniu odporności, a także w chronieniu ludzi i miejsc najbardziej zagrożonych. Na działanie zmian klimatycznych najbardziej narażone się najbiedniejsze i najmniej odporne społeczności. Skutki kryzysu klimatycznego szczególnie dostrzegalne są w małych, rozwijających się państwach wyspiarskich (Small Island Developing States, SIDS). Te z SIDS, których tereny są nisko położone mogą w przyszłości całkowicie zniknąć z powodu podnoszących się poziomów mórz i oceanów. Dużym wyzwaniem jest dla nich także wciąż rosnąca temperatura na ziemi.

Według autorów raportu, w celu lepszego dostosowania działań rozwojowych do celów Pozoumienia Paryskiego, aktorzy zaangażowani we współpracę rozwojową powinni:

  • włączyć działania klimatyczne do swoich strategii i systemów rozwojowych, a także stworzyć odpowiednie zdolności i narzędzia;
  • wyeliminować sprzeczności pojawiające się między ich działaniami międzynarodowymi a zobowiązaniami w ramach Porozumienia Paryskiego;
  • wspierać budowanie zdolności głównych aktorów i systemów w krajach rozwijających się, aby działania mające na celu przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu stały się integralną częścią ich polityk publicznych i planowania;
  • wspierać kraje rozwijające się we wdrażaniu ambitnych celów klimatycznych w systemach finasowych i budżetowych;
  • wypracować jednolite standardy w dziedzinie finansów, danych i infrastruktury;
  • stworzyć skuteczne partnerstwa na rzecz finansowania skalowalnych inwestycji w infrastrukturę niskoemisyjną i nienaruszającą globalnej bioróżnorodności.

 

Więcej informacji:

https://www.oecd-ilibrary.org/development/aligning-development-co-operation-and-climate-action_5099ad91-en

 


OECD (2019), Aligning Development Co-operation and Climate Action: The Only Way Forward, The Development Dimension, OECD Publishing, Paris,

https://doi.org/10.1787/5099ad91-en

Photo:©2019; Cover©Artwork adapted from Freepik

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}