Co COVID-19 czyni z naszymi gospodarkami?
02.06.2020
Jedno z najważniejszych pytań przed jakim stają decydenci w dobie pandemii Covid-19 brzmi: jaki jest ekonomiczny koszt zamknięcia gospodarki? O ile zmniejszy się przez to produkcja i jak przełoży się to na wzrost PKB? Departament Ekonomiczny OECD przygotował analizę, która pozwala na udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania. Dokument pt. Evaluating the initial impact ofCOVID-19 containment measures on economic activity zawiera projekcje dot. wpływu gospodarczego zamykania państw na produkcję oraz PKB, w oparciu o analizę sektorowych modeli produkcji i konsumpcji w poszczególnych krajach.
Przyjmując ujęcie od strony produkcji (output approach), OECD wskazuje na średnie ograniczenie produkcji na poziomie 25%. W przypadku Polski, (przy obecnym poziomie środków zapobiegawczych), może spadać ona obecnie ok. 28%.
OECD szacuje również, że każdy miesiąc gospodarczego zamknięcia będzie skutkował spadkiem PKB o minimum 2 punkty procentowe. Dlatego też, wszyscy analitycy podkreślają, że państwa stoją przed największym kryzysem gospodarczym od czasów II Wojny Światowej (co potwierdził ostatni raport IMF – World Economic Outlook), a decydenci przygotowują strategie gospodarczego otwierania, zarazem dążąc do ograniczenia liczby zachorowań.
Więcej informacji:
https://read.oecd-ilibrary.org/view/?ref=126_126496-evgsi2gmqj&title=Evaluating_the_initial_impact_of_COVID-19_containment_measures_on_economic_activity
Photo: © OECD 2020