Development Co-operation Report 2019: A Fairer, Greener, Safer Tomorrow
28.01.2020
10 grudnia 2019 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaprezentowała publikację Development Co-operation Report 2019: A Fairer, Greener, Safer Tomorrow.
Corocznie, eksperci OECD analizują kwestie polityczne, które mają istotne znaczenie lub stanowią duże wyzwanie z punktu widzenia współpracy rozwojowej i finansowania. Raport zawiera także statystyki z zakresu pomocy na rzecz krajów rozwijających się, którą świadczą członkowie OECD, Komitetu Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee, DAC), państwa spoza Organizacji, jak również organizacje filantropijne.
Ta 57. już edycja raportu zawiera analizę bieżących działań w dziedzinie współpracy rozwojowej w kontekście najbardziej naglących wyzwań globalnych, jakimi są obecnie nasilające się zmiany klimatyczne oraz spowolnienie działań na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju i Agendy 2030. Tegoroczna edycja raportu znacznie różni się od poprzednich edycji. Sięgając po nowatorską formę publikacji, eksperci Dyrekcji Współpracy Rozwojowej (Development Co-operation Directorate, DCD) OECD postanowili zaprezentować obecne działania rozwojowe w bardziej kompleksowy sposób – dlaczego są ważne, co udaje się dzięki nim osiągnąć, a także w jaki sposób można je uskutecznić. Zależało im również na dotarciu do nowych grup odbiorów, w tym ludzi młodych, którzy w coraz bardziej zdecydowany sposób domagają się od decydentów konkretnych działań na rzecz poprawy sytuacji na świecie.
We wstępie do publikacji, Susanna Moorehead, Przewodnicząca DAC oraz Jorge Moreira da Silva, kierujący DCD OECD podkreślają, że w przededniu roku 2030, który jest datą docelową realizacji tak Celów Zrównoważonego Rozwoju, jak i Porozumienia Paryskiego w sprawie zmian klimatu, wszyscy aktorzy działający na rzecz zrównoważonego rozwoju powinni pilnie skonfrontować się z najbardziej naglącymi wyzwaniami dzisiejszego świata. Samo reagowanie na kryzysy nie wystarczy. Gaszenie pożarów, choć czasami konieczne, nie uczyni świata bardziej sprawiedliwym, czystym, ani bardziej bezpiecznym. Aby osiągnąć cel, o którym mówi tytuł raportu, potrzebne jest działanie zamiast zwykłego reagowania.
Autorzy raportu przekonują, że w kontekście coraz mniej realistycznej wizji realizacji celów Agendy 2030, współpraca rozwojowa odgrywa coraz bardziej fundamentalne znaczenie. Ale aby przyniosła ona właściwy skutek, rządy państw członkowskich DAC OECD, wraz ze swoimi agencjami rozwojowymi, powinni wykazać poprzez stosowne deklaracje polityczne, jak również działania i inwestycje, że współpraca rozwojowa będzie w stanie sprostać wyzwaniom XXI wieku. Kluczowe znaczenie ma także otwartość aktorów rozwojowych na współpracę z innymi interesariuszami na rzecz lepszych wyników w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Raport zawiera apel o zmianę kierunku działania na trzech równoległych frontach w celu:
- Odświeżenia narracji nt. współpracy rozwojowej, tak aby wzmocnić poczucie solidarności wśród obywateli państw, zwracając uwagę na możliwości współpracy na poziomie lokalnym poprzez rozwiązywanie problemów o szczególnym znaczeniu dla ludzkości.
- Ulepszenia narzędzi współpracy rozwojowej, aby między innymi zwiększyć inwestowanie
w rozwiązania ekologiczne, uwzględniając tym samym kwestie środowiskowe w działaniach rozwojowych na rzecz promowania ścieżek rozwoju ukierunkowanych na problemy ludzkości, a jednocześnie nienaruszających równowagi klimatycznej. - Budowania konstruktywnych synergii wśród przedstawicieli sektorów publicznego i prywatnego, a także społeczeństwa obywatelskiego, aby pogłębić wiedzę oraz wzmocnić rozwiązania innowacyjne, finansowanie oraz zdolności.
Więcej informacji:
https://www.oecd.org/dac/development-cooperation-report/
https://www.oecd-ilibrary.org/development/development-co-operation-report-2019_9a58c83f-en
OECD (2019), Development Co-operation Report 2019: A Fairer, Greener, Safer Tomorrow, OECD Publishing, Paris,
https://doi.org/10.1787/9a58c83f-en
Photo: © OECD 2019