Finansowanie MŚP
15.05.2020
W dniu 22 kwietnia 2020 r. OECD opublikowało dane statystyczne wyników dla MŚP w ramach najnowszej publikacji Financing SMEs and Entrepreneurs 2020: An OECD Scoreboard. W opracowaniu przedstawiono najnowsze trendy dot. finansowania MŚP. W momencie ogłoszenia tego opracowania, rządy na całym świecie podejmują działania w celu ograniczenia negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na sektor MŚP. Światowy kryzys związany z pandemią koronawirusa wywoływał natychmiastowe i głębokie efekty, które będą miały wpływ na stan finansowy sektora MŚP w przyszłości.
Odpowiedni dostęp do zdywersyfikowanych źródeł finansowania ma kluczowe znaczenie dla dobrego funkcjonowania sektora MŚP oraz przedsiębiorstw, przyczyniając się tym samym do wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Dziewiąta edycja Financing SMEs and Entrepreneurs 2020: An OECD Scoreboard zawiera informacje na temat trendów i polityk finansowania MŚP oraz zastawienie danych i wyników na temat finansowania MŚP i przedsiębiorców dla 48 krajów. Dane dot. warunków udzielania pożyczek dla MŚP, alternatywnych instrumentów i warunków finansowania, a także informacje na temat inicjatyw mających na celu poprawę dostępu MŚP do źródeł finansowania.
Zestawienie wyników zawiera także wskaźniki zadłużenia, kapitału własnego, finansowania opartego na aktywach i warunków ramowych dla finansowania MŚP i przedsiębiorczości, uzupełnione informacjami w zakresie publicznych i prywatnych inicjatyw wspierających finansowanie tego sektora. Wskaźniki te stanowią kompleksowe ramy dla decydentów oraz ważne narzędzie do wspierania i monitorowania wpływu reform na dostępność finansowania dla MŚP.
Jednocześnie wykorzystanie przez MŚP innych źródeł finansowania, w tym leasingu i faktoringu, finansowania społecznościowego i inwestycji typu venture capital uległo wzrostowi, co sugeruje, że MŚP coraz częściej sięgają po różnorodne instrumenty finansowania.
Edycja 2020 zawiera również krajowy opis sytuacji dla Polski. MŚP stanowią trzon polskiej gospodarki. W 2017 r. Polskie MŚP zatrudniały ponad 6,7 mln pracowników - 68,3% wszystkich pracowników przedsiębiorstw. Stan kredytów pozostających do spłaty przez sektor MŚP w 2018 r. zmniejszył się i obecnie stanowi 53,7% ogółu kredytów dla przedsiębiorstw. Zdecydowana większość pożyczek dla MŚP to pożyczki długoterminowe, zaś inwestycje typu venture capital uległy wzrostowi od 2014 r. Polska oferuje wiele instrumentów wspierających dostęp sektora MŚP do finansowania, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Gwarancje i inne formy wsparcia finansowego dla MŚP oferowane są również w ramach funduszy spójności Unii Europejskiej.
Działalność w zakresie alternatywnych źródeł finansowania online dla przedsiębiorstw jest nadal silnie skoncentrowana w kilku krajach. Pomimo gwałtownego spadku w 2018 r., Chiny reprezentują 62,5% globalnych wolumenów alternatywnych źródeł finansowania online, następnie Stany Zjednoczone i Wielka Brytania odpowiednio 20,5% i 7,5% ( Wykres 1.22).
W obliczu kryzysu związanego z wybuchem pandemii koronawirusa, uruchomiono wiele mechanizmów mających na celu umożliwienie przedsiębiorstwom radzenie sobie z przejściowymi, poważnymi niedoborami płynności finansowej. Obejmują one m.in. odroczenie płatności podatku, czynszu, opłat za usługi komunalne i zadłużenie, gwarancji kredytowych, bezpośredniego udzielania pożyczek, dotacji i subwencji.
Z uwagi na pesymistyczne perspektywy makroekonomiczne, rządzący powinni zachować szczególną czujność. OECD nadal będzie ściśle monitorować krótkoterminowy wpływ pandemii koronawirusa na dostępność środków finansowych, starając się wspierać rządy w podejmowaniu odpowiednich działań dla sektora MŚP.
Więcej informacji:
http://www.oecd.org/industry/financing-smes-and-entrepreneurs-23065265.htm
OECD (2020), Financing SMEs and Entrepreneurs 2020: An OECD Scoreboard, OECD Publishing, Paris,
https://doi.org/10.1787/061fe03d-en
Photo: © OECD 2020; Cover © Shutterstock/Roman Gorielov