Globalne Forum Technologiczne
07.06.2023
Przybyli dzień wcześniej na Radę Ministerialną (MCM) przedstawiciele państw członkowskich i partnerskich mogli wziąć udział w Globalnym Forum Technologicznym, zorganizowanym 6 czerwca 2023 r. przez prezydencję brytyjską w siedzibie OECD w Paryżu. Głównymi tematami tegorocznej dyskusji były: trans-formacja cyfrowa, cyberbezpieczeństwo, rozwój technologiczny w świetle wyznawanych wspólnych wartości, czy prace nad nowymi technologiami w kontekście walki z klimatem i głodem (np. biologia syntetyczna).
Otwierając tegoroczne forum Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann podkreślił zaangażowanie Organizacji na rzecz ustabilizowania globalnego rozwoju technologicznego i ukierunkowania go na potrzeby wszystkich ludzi na świecie, a nie wyłącznie uprzywilejowanych i najbogatszych grup. Wymienił przy tym cztery rekomendacje, które OECD wypracowała w ostatnim czasie na rzecz bezpieczeństwa w sieci, e-governance, transformacji cyfrowej przemysłu i in.
Zwrócił przy tym uwagę, że wciąż stałego dostępu do Internetu nie posiada ponad 2 mld ludzi na świecie,
a rozwój technologiczny przebiega nierównomiernie, wykluczając wiele społeczności. Zauważył jednak, że dzięki informatyzacji można rozwiązać bądź ograniczyć negatywne skutki wielu globalnych problemów związanych z ocieplaniem się klimatu, zanikaniem bioróżnorodności, występowaniem klęsk żywiołowych, głodu
i in.
W sesji plenarnej udział wzięli ministrowie ds. nauki, cyfryzacji i rozwoju technologicznego z Wielkiej Brytanii, USA, Hiszpanii i Ukrainy oraz Zastępca SG OECD. Brytyjska sekretarz ds. nauki Chloe Smith podkreśliła w swoim wystąpieniu potrzebę zaangażowania wielu podmiotów, tj. biznesu, administracji, sektora pozarządowego, akademii, w globalną transformację technologiczną. Zwróciła na jej pozytywne strony, związane przede wszystkim z ograniczaniem kryzysów zdrowotnych (pandemicznych), ale również negatywne, związane z łamaniem praw człowieka.
W tym duchu wystąpiła również hiszpańska sekretarz stanu ds. cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji Carme Artigas, która zwróciła uwagę na wypracowywaną w ramach OECD deklarację praw człowieka w sektorze cybernetycznym. Jej zdaniem dwoma najpoważniejszymi wyzwaniami dla rozwoju technologicznego pozostają właśnie kwestie etyczne oraz zrównoważenie samego rozwoju.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie (on-line) ukraińskiej minister ds. cyfryzacji Walerii Jonan, która podzieliła się ukraińskim doświadczeniem w zakresie rozwoju infrastruktury cyfrowej i dostępu ludności do Internetu w warunkach wojennych. Zwróciła uwagę, że wobec zagrożenia ciągłymi ostrzałami przemieszczanie ludności jest znacznie utrudnione, dlatego przejście na zdalne administrowanie sprawami komunalnymi, edukacyjnymi i innymi wydaje się koniecznością. Zaznaczyła przy tym, że ze specjalnego portalu/aplikacji Diya korzysta blisko 19 mln użytkowniku, przede wszystkim w celu załatwienia spraw urzędowych.
Z pełnym poparciem dla sprawy ukraińskiej wystąpił amerykański podsekretarz stanu ds. wzrostu gospodarczego, energii i środowiska Jose W. Fernandez, który jeszcze raz zwrócił uwagę publiczności na powiązanie rozwoju technologicznego z przestrzeganiem wspólnych wartości, tj. praw człowieka, integralności i suwerenności, demokracji, rządów prawa i in. Przypomniał, że przed pełno skalową rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, tamtejszy sektor IT dynamicznie się rozwijał, lecz mimo tej napaści, wspólnymi wysiłkami uda się przywrócić ukraińskiemu społeczeństwu spokój i dobrobyt.
W dalszej części forum uczestniczyli podzieleni zostali na odbywające się równocześnie sesje tematyczne związane z różnymi aspektami zastosowania nowych technologii, np. w walce z kryzysem klimatycznym, przestrzeganiu praw ludzkich, czy w kwestii włączenia społecznego.
Następnie dyskutowane były kwestie związane z rozwojem biologii syntetycznej, jej szans i zagrożeń, głównie w kontekście globalnych kryzysów żywieniowych i pandemicznych. Na końcu zaś podjęto temat technologii immersyjnych, czyli łączących rzeczywistość ze światem cyfrowym.