W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Globalne PKB w dobie pandemii

08.07.2020

Po stopniowym wprowadzeniu środków ograniczających rozprzestrzenianie się COVID-19 na całym świecie w marcu br. realny produkt krajowy brutto (PKB) w obszarze OECD spadł o 1,8% w pierwszym kwartale 2020 r., co według wstępnych szacunków Organizacji jest największym spadkiem od pierwszego kwartału 2009 r. - szczytowego momentu kryzysu finansowego.

2020

Spośród siedmiu największych gospodarek OECD, PKB najbardziej spadł we Francji i Włoszech, gdzie środki związane z zamykaniem przedsiębiorstw i ograniczaniem produkcji były najbardziej rygorystyczne i zostały wdrożone najwcześniej (odpowiednio o -5,8% i -4,7%, w porównaniu z -0,1% i -0,3% w poprzednim kwartale).

Gwałtownie spadł również PKB w Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii (odpowiednio o -2,6%, -2,2% i -2,0%, w porównaniu z 0,1%, -0,1% i 0,0% w poprzednim kwartale). W Stanach Zjednoczonych, gdzie wiele stanów wprowadzało środki "stay-at-home" dopiero pod koniec marca, spadek PKB był mniej dramatyczny (o -1,2%, w porównaniu z 0,5% w poprzednim kwartale), jednak ze względu na epidemiologiczne opóźnienie bardziej znaczący spadek spodziewany jest w drugim kwartale br. 

W strefie euro i w Unii Europejskiej PKB skurczył się odpowiednio o minus 3,8 % i minus 3,3 %, w porównaniu ze wzrostem o 0,1 % i 0,2 % w poprzednim kwartale.

Pamiętać przy tym należy, że najgorsze dopiero przed nami: w pierwszym kwartale wpływ pandemii był odczuwalny przede wszystkim we wschodniej Azji. Jej globalny charakter ujawnił się dopiero pod koniec pierwszego kwartału, przez co jej najbardziej negatywne konsekwencje będą widoczne w drugim kwartale br.

Więcej informacji: http://www.oecd.org/sdd/na/gdp-growth-first-quarter-2020-oecd.htm

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}