W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

IEA Ministerial 2022

25.03.2022

W dniach 23-24 marca br. miało miejsce odbywające się raz na dwa lata posiedzenie Ministerialnie Międzynarodowej Agencji Energetycznej IEA Ministerial 2022. Polskę na IEA Ministerial reprezentowała Pani Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska.

2022

Temat tegorocznego posiedzenia to “Rok wdrażania: Przekształcenie ambicji klimatycznych w działania na rzecz czystej energii” (“The Year of Implementation: Turning Climate Ambition into Clean Energy Action”), wskazując na ambicje IEA do odgrywania istotnej globalnie roli w zakresie transformacji energetycznej przy zachowaniu misji zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.  Dyskusja na forum IEA Ministerial skoncentrowana była na wyzwaniach dla systemu energetycznego w kontekście bieżącej sytuacji geopolitycznej, wojny w Ukrainie  i konieczności jak najszybszego uniezależnienia się krajów od dostaw węglowodorów z Rosji. W posiedzeniu wziął udział przedstawiciel Ministra ds. Energii Ukrainy Jarosław Demczenkow, natomiast z uczestnikami sesji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego zdalnie połączył się sam Minister ds. Energii Ukrainy Herman Haluszczenko. Całej sesji ministerialnej przewodniczyła osobiście Jennifer Granholm Sekretarz ds. Energii USA.

Minister Anna Moskwa w trakcie swoich wystąpień podkreślała rolę bezpieczeństwa energetycznego i działań podejmowanych przez Polskę w celu wzmocnienia odporności naszego systemu, uniezależniania się od dostaw gazu i ropy z Rosji oraz wagę współpracy międzynarodowej w tym obszarze. Minister zaapelowała także do uczestników posiedzenia o podjęcie zdecydowanych działań potępiających Rosję za jej nielegalny i niesprowokowany atak na Ukrainę, m.in poprzez natychmiastowe zawieszenie Rosji w prawach członka we wszystkich organizacjach i ciałach OECD  w tym w Nuclear Energy Agency oraz udzielenie konkretnego wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada w zakresie dostaw paliw.  

Posiedzenie IEA Ministerial, w którym wzięło udział ponad 40 ministrów ds. energii z całego świata było także doskonałą  okazją do wielu spotkań bilateralnych m.in. z USA, Ukrainą, Japonią, UK.

Na marginesie posiedzenia Minister Anna Moskwa spotkała się także z Sekretarzem Generalnym OECD Mathiasem Cormannem, Dyrektorem Wykonawczym IEA Fatih Birolem oraz Dyrektorem Generalnym Nuclear Energy Agency Williamem D. Magwoodem IV.

Ministrowie energii uzgodnili wspólny komunikat, który określa główne wyzwania i kierunki działań IEA w nadchodzącym okresie. Komunikat kładzie nacisk na kontynuację ścieżki transformacji energetycznej z jednoczesnym uwzględnieniem utrzymania bezpieczeństwa energetycznego, ochrony najbardziej narażonych grup społecznych przed wzrostem cen energii, aspekty sprawiedliwej transformacji. Ministrowie IEA dostrzegli także kluczową rolę minerałów krytycznych w transformacji i konieczności zapewnienia adekwatnych mechanizmów dla stabilnych dostaw i systemu zapasów tych nieodzownych surowców. Ministrowie potwierdzili wiodącą rolę IEA w przewodzeniu globalnemu sektorowi energetycznemu w walce ze zmianami klimatycznymi (Leading the Global Energy Sector’s Fight Against Climate Change) – przeciwdziałanie zmianom klimatycznym m.in. poprzez współpracę z innymi organizacjami np. ONZ. Podkreślono konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w okresie przemian energetycznych (Ensuring Energy Security During the Energy Transition), – m.in. poprzez modernizację systemu zapasów ropy naftowej. Ważnym elementem pracy IEA w nadchodzących latach będzie wzmacnianie Rodziny IEA (Strengthening the IEA Family) – zniesienie przerwy w przyjmowaniu nowych krajów do stowarzyszenia poprzez rozważenie możliwych kandydatur z Afryki Subsaharyjskiej  i innych niedoreprezentowanych regionów globu, rozwój współpracy z Indiami. Przy tej okazji IEA przyjęła do swojej „Rodziny” dwa nowe kraje Stowarzyszone: Argentynę i Egipt. Wreszcie wzmocnienie inicjatyw własnych takich jak Clean Energy Ministerial i współpracy z innymi organizacjami jak ONZ, G& i G20 oraz dalszy istotny rozwój ważnego programu Clean Energy Transition Program, który jest obecnie głównym źródłem finansowania działań IEA w obszarze transformacji energetycznej.

Ministrowie przyjęli także wspólne oświadczenie potępiające atak Rosji na Ukrainę i wzywające Rosję do natychmiastowego zakończenia działań wojennych.

Ministrowie przy okazji posiedzenia Ministerialnego przedłużyli również mandat Dyrektorowi Wykonawczemu IEA Fatih Birolowi na 3 kadencję, która rozpocznie się 1 września 2023 r.

Dodatkowe materiały źródłowe:

Pierwszy dzień  posiedzenia był transmitowany na żywo, lin do wydarzenia:

https://www.iea.org/events/iea-2022-ministerial-meeting

Komunikat Państw Członkowskich IEA:

https://www.iea.org/news/2022-iea-ministerial-communique

Oświadczenie w sprawie wojny w Ukrainie:

https://www.iea.org/news/iea-member-statement

Konferencja prasowa Sekretarz ds. Energii J. Granholm oraz Dyrektora Wykonawczego IEA F. Birola:

https://www.iea.org/events/press-conference-iea-2022-ministerial-meeting


Photo: @Ministerstwo Klimatu i Środowiska

{"register":{"columns":[]}}