Informacje dot. Ukrainy
17.03.2023
OECD od ponad 30 lat OECD ściśle współpracuje z Ukrainą, wspierając ambitny program reform w tym kraju. OECD przygotowało specjalną stronę: https://www.oecd.org/country/ukraine/ poświęconą sytuacji ekonomicznej na Ukrainie, na której znajdują się opracowane raporty, analizy, dane statystyczne oraz rekomendacje Organizacji, mające na celu określenie działań niezbędnych do odbudowy Ukrainy.
W odpowiedzi na wniosek premiera Ukrainy Denysa Szmyhala o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z OECD, złożonym w lipcu 2022 r. na konferencji w Lugano, Rada OECD już po kilku miesiącach, tj. 4 października 2022 r., uznała Ukrainę za potencjalnego członka oraz zobowiązała Sekretariat do przygotowania raportu dot. rozpoczęcia wstępnych rozmów akcesyjnych (initial accession dialogue). Od ich przebiegu i konkluzji przygotowywanego raportu, zależeć będzie dalsza dyskusja i ew. zgoda w Radzie na przyznanie Ukrainie statusu kandydata, otwarcia właściwych rozmów akcesyjnych i przygotowania mapy drogowej do pełnego członkostwa.
Kluczowym kryterium w ocenie gotowości Ukrainy do rozpoczęcia rozmów członkowskich będzie stopień wdrożenia przez nią licznych norm i standardów wypracowywanych przez OECD, które w głównej mierze są zbieżne z dorobkiem regulacyjnym UE. Spośród ponad 40 głównych komitetów OECD i podlegającym im licznym programom, projektom i grupom roboczym (łącznie ponad 300 organów), do końca zeszłego roku Ukraina była aktywnie zaangażowana w prace m.in. Komitetu ds. Inwestycji (IC), Komitetu ds. Spraw Podatkowych (CFA), Komitetu Stali (STEEL), Komitetu ds. Konkurencji (COMP), Programu Międzynarodowej Oceny Uczniów (PISA), Komitetu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (CSMEE), Komitetu Zarządzania Publicznego (PGC), czy ostatnio w Grupie Roboczej ds. Korupcji (WGB). Wszystkie pozostałe komitety i podlegające im organy stanowią cel potencjalnej ekspansji w wymiarze partnerstw.
Zacieśnianie współpracy Ukrainy z organami OECD nie tylko przybliża szanse na rychłe członkostwo, ale również daje gwarancję, że plan odbudowy tego kraju i wykorzystanie międzynarodowej pomocy przebiegać będzie sprawnie, transparentnie i efektywnie. Dlatego też dla Polski i innych państw aktywnie wspierających Ukrainę priorytetem powinno być dzielenie się doświadczeniem współpracy sektorowej z OECD.
Więcej informacji :
Policy responses - https://www.oecd.org/ukraine-hub/en/#resources
Global Relations Brief - https://www.oecd.org/eurasia/countries/Global-Relations-Brief-Ukraine-ENG.pdf
Oświadczenie Rady OECD - https://www.oecd.org/countries/russia/statement-of-oecd-council-on-the-russian-aggression-against-ukraine.htm
Strona w wersji FR - https://www.oecd.org/ukraine-hub/fr/
Photo: ©OECD