W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak rozwiązywać problemy emisji dwutlenku węgla? Pierwsza sesja IFCMA

10.02.2023

W dniach 9-10 lutego 2023 r. w siedzibie OECD w Paryżu na inauguracyjnym spotkaniu IFCMA (ang. Inclusive Forum on Carbon Mitigation Approaches) 607 wyższych urzędników rządowych i delegatów reprezentujących 103 kraje i jurysdykcje oraz 9 organizacji międzynarodowych dyskutowało o sposobach zwiększenia globalnej redukcji emisji dwutlenku węgla oraz poprawie globalnego wpływu działań na rzecz tej redukcji na całym świecie. Istotną rolę odgrywa tu wymiana danych i informacji, opar-tych na wzajemnych doświadczeniach oraz inkluzyjnym, wielostronnym dialogu, znacznie wykraczającym poza członkostwo w OECD.

oecd

Wydarzenie zgromadziło różnorodne zaawansowane, wschodzące i rozwijające się gospodarki, które łącznie wytwarzają ponad 90% światowego PKB i przyczyniają się do około 85% światowych emisji.

Kraje na całym świecie zobowiązały się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a coraz więcej z nich stawia sobie ambitniejsze cele. Aby jednak uwzględnić różne okoliczności krajowe lub regionalne, poszczególne kraje i jurysdykcje stosują szereg różnych podejść politycznych w celu ograniczenia swoich emisji. Aby osiągnąć nasz wspólny globalny cel zerowej emisji netto, musimy współpracować – powiedział sekretarz generalny OECD Mathias Cormann i dodał: IFCMA ułatwi wymianę danych  i informacji na temat polityki redukcji emisji, wzajemne uczenie się oparte na dowodach, a także zapewni inkluzyjną platformę do wielostronnego dialogu, zaprojektowaną w celu optymalizacji globalnego wpływu wysiłków poszczególnych krajów na rzecz redukcji emisji.

Inicjatywa łączy wszystkie istotne perspektywy polityczne i podejścia do zagadnienia z krajów na całym świecie w celu podsumowania i rozważenia ich skuteczności w ograniczaniu emisji. Pomoże decydentom w zaprezentowaniu i rozpoznaniu dobrych praktyk oraz przyjęciu i dostosowaniu polityk łagodzenia skutków zmian klimatycznych, które najlepiej odpowiadają celom i okolicznościom poszczególnych krajów. Wysokiej jakości i porównywalne informacje generowane przez IFCMA mogą z kolei wspierać dialog w innych środowiskach międzynarodowych.

Celem IFCMA jest zatem swego rodzaju inwentaryzacja dostępnych i stosowanych instrumentów, których kraje używają do redukcji emisji gazów cieplarnianych i oszacowania wielkości emisji, do których te instrumenty się odnoszą, jak również opracowanie i stosowanie spójnej metodologii oceny wpływu polityk na poziomie krajowym.

Założeniem projektu nie jest ustalanie jednolitych standardów ani ocenianie krajów. Będzie to raczej uzupełnienie innych międzynarodowych wysiłków w zakresie danych dotyczących polityki klimatycznej poprzez wykorzystanie dobrych doświadczeń OECD w dostarczaniu porównywalnych w skali międzynarodowej danych i statystyk, ram pomiarowych i analiz. Prace będą prowadzone w ścisłej koordynacji z innymi organami międzynarodowymi w celu wykorzystania synergii i uniknięcia powielania działań.

Aby ułatwić proces członkostwa w inicjatywie, Sekretarz Generalny OECD wkrótce wyda oficjalne listy zapraszające do niej poszczególne kraje. W ramach spotkania inauguracyjnego uzgodniono, że w czerwcu br. odbędą się warsztaty techniczne, na których zostaną omówione założenia przyszłych badań pilotażowych oraz bardziej szczegółowe informacje na temat proponowanych podejść metodologicznych. Trwa także nabór przedstawicieli do Grupy Sterującej.

Nagranie z posiedzenia inauguracyjnego jest dostępne na specjalnie dedykowanej tej inicjatywie stronie internetowej, gdzie znajdują się także szczegółowe informacje na temat projektu: Inclusive Forum on Carbon Mitigation Approaches - OECD


Photo:© OECD

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}