W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zwiększyć produktywność?

10.01.2020

W listopadzie 2019 r. roku OECD opublikowało raport zatytułowany “In-Depth Productivity Review of Belgium”, który został opłacony w przez belgijskie władze w ramach wpłat dobrowolnych. Co raz więcej państw decyduje się na pogłębioną analizę zjawiska produktywności, ze względu na nagłe wyhamowanie jego tempa wzrostu w większości państw Organizacji oraz bogate doświadczenie OECD w zakresie analizy zjawisk strukturalnych i doradztwa strategicznego.

Publikacja OECD

We wskazanym przeglądzie produktywności, eksperci Organizacji dokonali szczegółowej oceny czynników przyczyniających się do zwiększenia produktywności, przekładając je na konkretne działania jakie powinny wdrożyć konkretne ministerstwa i rządowe agendy. Doszło do opracowania 7-punktowego planu działania, którego realizacja ma pozwolić na pobudzenie wzrostu wydajności w Belgii (na tle innych państw OECD, Belgia charakteryzuje się wysokim poziomem produktywności, jednak jego tempo wzrostu bardzo mocno wyhamowało na przestrzeni ostatnich 20 lat). Dokument składa się z dwóch części: analizy strukturalnej belgijskiej gospodarki  oraz rekomendacji (action plan) nadbudowanych na wnioski zawarte w trzech rozdziałach dokumentu.  Zarówno w drugim, jak i trzecim rozdziale wykorzystano dane mikro, pozwalające na bardziej granularną analizę. Dokument jest efektem interdyscyplinarnego podejścia Organizacji, w jego powstanie był zaangażowany szereg departamentów OECD, co miało prowadzić do powstania efektów synergii know-how.

Rozdział 1 dot. strukturalnych i sektorowych tendencji w zakresie produktywności na przestrzeni ostatnich 20-30 lat. Porusza on zarówno horyzontalne aspekty dot. produktywności, jak również przygląda się specyfice belgijskiej gospodarki, zwracając uwagę na zmianę uwarunkowań legislacyjnych i gospodarczych w ostatnich latach.

Rozdział 2 wskazuje na charakterystykę belgijskich przedsiębiorstw, koncentrując się na rozproszeniu produktywności i dyfuzji technologii wśród przedsiębiorstw oraz różnej dynamice działalności gospodarczej (w zależności od sektora, wielkości firmy oraz czasu funkcjonowania na rynku). Oparcie rozdziału na danych mikro pozwoliło na granularną analizę produktywności i zatrudnienia oraz wskazanie na różne charakterystyki firm ze względu na zatrudniony personel (przede wszystkim w sektorze usług) czy możliwości utrzymania rozwoju firm. Analiza prawna oraz kwantyfikacja proponowanych reform strukturalnych (PMR, reżimy upadłościowe) pozwoliły na przygotowanie konkretnych rekomendacji
w zakresie prawa gospodarczego.

Rozdział 3 dot. pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem roli negocjacji płacowych (system ustalania i negocjowania wynagrodzeń może zatem wpłynąć na zdolność przedsiębiorstw do innowacji i rozwoju) oraz zróżnicowania w ramach firm ze względu na sektorowe rozbicie produktywności i wynagrodzeń. Podejmuje on zarazem kwestię rozwoju umiejętności uczestników belgijskiego rynku pracy, wskazując zarazem jakie umiejętności (biorąc pod uwagę charakterystykę belgijskich przedsiębiorstw) powinny być rozwijane w dobie automatyzacji i digitalizacji gospodarki.

W dniu 12 grudnia 2019 r. odbyła się w OECD dyskusja nt. opisanej publikacji, z udziałem ekspertów OECD (m.in. Dyrektor CSB – Alvaro Pereira) oraz belgijskich decydentów.

Więcej informacji: https://www.oecd-ilibrary.org/economics/in-depth-productivity-review-of-belgium_88aefcd5-en                                                                                                                                          


OECD (2019), In-Depth Productivity Review of Belgium, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/88aefcd5-en

Zdj: ©2019; © Baseline Arts Ltd/Shutterstock

{"register":{"columns":[]}}