W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kobiety w centrum walki z COVID-19?

09.06.2020

Broszura Women at the core of the fight against COVID-19 crisis opisuje zaangażowanie kobiet w walkę z paraliżujacym aktualnie świat wirusem i skalę wielopłaszczyznowego zagrożenia, jakie niesie jego błyskawiczne rozprzestrzenie się dla ich sytuacji na świecie. Wiele kobiet: lekarzy, pielęgniarek, opiekunek, salowych, farmaceutek, sprzedawczyń itp. znajduje się teraz na pierwszej linii frontu walki z chorobą. W domu, podobnie jak inne, mniej narażone na bezpośredni kontakt z wirusem kobiety, godzą pracę zawodową z wychowaniem i kształceniem pozbawionych szkół dzieci. Opiekują się też schorowanymi bliskimi.

covid

Nakaz izolacji spowodował, że kobiety-ofiary przemocy utknęły w jednym domu z tyranem. Zgłoszenie faktu przemocy domowej online czy telefonicznie w obecności sprawcy jest dla nich bardzo ryzykowne.

W krajach, w których kobieta ze względów kulturowych pozostaje w cieniu mężczyzny, skutki pandemii mogą być dla niej jeszcze dotkliwsze i oznaczać m.in.: trwałe nasilenie izolacji społecznej i wzrost podatności na przemoc domową; przerwanie i/lub porzucenie edukacji przez dziewczęta; zmuszanie ich do prostytucji ze względu na brak dochodów; małżeństwa dzieci; lawinową utratę z trudem zdobytych praw oraz zatrudnienia na rzecz mężczyzn, a nawet powtórny wzrost tak brutalnych praktyk jak obrzezanie dziewczynek. Wszystko to godzi w założenia trwałego rozwoju OECD.

Ekonomiczne skutki pandemii: paraliż gospodarek, masowe zwolnienia, bankructwa dotykają jednakowo pracowników obydwu płci: kobiety i mężczyźni tak samo tracą pracę i znajdują się z dnia na dzień bez źródła utrzymania. Jeśli pracowali nielegalnie, to są pozbawieni praw do zasiłku czy kluczowej w czasie pandemii podstawowej opieki zdrowotnej.

Pominąwszy kontekst przemocy domowej, której ofiarą częściej padają kobiety niż mężczyźni, rozwiązania proponowane przez państwa w celu ograniczenia wieloaspektowego kryzysu wywołanego koronawirusem i wsparcia sparaliżowanej gospodarki, w żadnym z krajów nie są dedykowane czy rozdzielane według kryterium płci. Prym wiedzie kryterium pilności, choć najwyraźniej właśnie to pierwsze byłoby milej widziane przez autorów broszury.

Więcej informacji:

https://read.oecd-ilibrary.org/view/?ref=127_127000-awfnqj80me&title=Women-at-the-core-of-the-fight-against-COVID-19-crisis


Photo: © OECD 2020

{"register":{"columns":[]}}