Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023
03.03.2023
Publikacja „Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023 - Europejski Rejestr Nierówności w Przeciwdziałaniu Nowotworom” stanowi wynik prac prowadzonych przez OECD we współpracy z Komisją Europejską i jest przewodnią inicjatywą Europejskiego Planu Walki z Rakiem. Każdy krajowy profil dotyczący nowotworów zawiera krótką syntezę dotyczącą: krajowego obciążenia chorobami nowotworowymi, czynników ryzyka zachorowania (w tym behawioralnych i środowiskowych), programów wczesnego wykrywania chorób nowotworowych oraz funkcjonowania opieki onkologicznej.
Opracowanie dostarcza rzetelnych i wiarygodnych danych na temat profilaktyki nowotworów i opieki onkologicznej, identyfikując zarazem tendencje i różnice między państwami członkowskimi oraz regionami UE. W krajowych profilach dotyczących nowotworów identyfikowane są wyzwania i konkretne obszary działań w odniesieniu do każdego z 27 państw członkowskich UE, Islandii i Norwegii.
Polska pozostaje wśród państw o najmniejszym zagęszczeniu ośrodków prowadzących radioterapię. Ogółem w Polsce na milion mieszkańców przypada 5 ośrodków radioterapii, o 70 % mniej niż średnia UE, która posiada 9 ośrodków na milion mieszkańców (rys. 9).
Więcej informacji:
Photo:©OECD 2023
OECD (2023), Krajowe profile dotyczące nowotworów: Polska 2023, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/aab579a7-pl