W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Misja strukturalna OECD w Polsce

22.03.2024

W dniach 19-22 marca br. z wizytą w Warszawie przebywała misja ekspertów Sekretariatu OECD przygotowujących cykliczny raport o stanie polskiej gospodarki w ramach XVIII edycji przeglądu gospodarki Polski na forum Komitetu EDRC. Trzem pracownikom Departamentu Ekonomicznego OECD towarzyszyli pracownik Stałego Przedstawicielstwa RP przy OECD oraz przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W ciągu czterech dni delegacja spotkała się z blisko osiemdziesięcioma przedstawicielami dziewiętnastu różnych ministerstw, urzędów i instytucji.

OECD

Podstawą przeprowadzonych rozmów była lista tematów wskazanych wcześniej przez Sekretariat i udostępniona Polsce przed wizytą. Celem spotkań było omówienie aktualnej sytuacji gospodarczej oraz założeń polityk strukturalnych państwa w celu przygotowania projektu przeglądu gospodarczego wraz z zaleceniami i rekomendacjami, który będzie następnie podstawą dyskusji podczas misji politycznej Sekretariatu OECD w Warszawie, zaplanowanej w dniach 26-27 września 2024r. Zebrane materiały i nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami administracji, instytucji publicznych i prywatnych znacznie ułatwią ekspertom OECD napisanie ww. publikacji.

Tematyka spotkań była bardzo różnorodna i dotyczyła m.in. prognoz makroekonomicznych, różnych aspektów polityki fiskalnej i pieniężnej, oceny stanu rynku pracy, planowanych reform strukturalnych w perspektywie średnioterminowej, procesu wdrażania funduszy unijnych, stanu sektora finansowego, polityki klimatycznej oraz planowanych reform w zakresie polityki rodzinnej i społecznej. Cennym źródłem informacji oraz interesującym punktem w programie okazało się spotkanie z przedstawicielem Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” oraz
z przedstawicielami zarządu jednego z banków komercyjnych. Ponieważ tematem rozdziału strukturalnego przeglądu będzie polityka zdrowotna, eksperci OECD wzięli udział w ciekawych spotkaniach dotyczących problemów i wyzwań tego sektora, z uwzględnieniem dyskusji wokół zwiększenia efektywności systemu. Poruszono kwestie ubezpieczeń zdrowotnych, postępu w procesie cyfryzacji, a także  opieki profilaktycznej i długoterminowej. Dodatkową wartością przeprowadzonych rozmów był fakt, że eksperci OECD mieli możliwość spotkań nie tylko z reprezentantami administracji rządowej, ale także środowisk lekarskich i pielęgniarskich. Ciekawym elementem była również wizyta w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, który ze swojego punktu widzenia przedstawił aktualne wyzwania w obszarze polityki zdrowotnej.

Dobre przygotowanie uczestników do rozmów, ich otwartość na dostarczenie jak największej ilości wartościowych informacji i w konsekwencji wysoki poziom merytoryczny spotkań doskonale korelowały z dopracowanym i idealnie zrealizowanym programem logistycznym misji. Eksperci OECD otrzymali wiele materiałów, ułatwiających zrozumienie niejednokrotnie zawiłej problematyki, w tym prezentacji, różnego rodzaju dokumentów i wyjaśnień na piśmie. 

Prace nad raportem dopiero się rozpoczęły. We wrześniu br. dojdzie do drugiej wizyty przedstawicieli OECD w Polsce, tym razem na poziomie politycznym, z udziałem przedstawicieli Kierownictwa resortów.  Następnie wypracowany zostanie ostateczny projekt dokumentu, w tym przede wszystkim brzmienie rekomendacji i zaleceń, jakie OECD skieruje do polskich władz. W kolejnym etapie, 19 listopada br. dokument zostanie poddany dyskusji na forum Komitetu EDRC. Oficjalne ogłoszenie XVIII przeglądu gospodarczego Polski planowane jest na początek 2025 r.

Poprzedni, XVII przegląd gospodarczy Polski można znaleźć pod następującym linkiem:

https://www.oecd.org/economy/poland-economic-snapshot/


Photo: OECD

{"register":{"columns":[]}}