Mobilizacja badawcza w odpowiedzi na kryzys Covid-19
21.10.2020
OECD w ramach Globalnego Forum Naukowego (Global Science Forum - GSF) w dniu 21.10.2020 r. zorganizowało warsztaty “Mobilising science in response to COVID-19”, które stały się okazją do omówienia zagadnień dot. systemu badawczego w dobie pandemii Covid-19. Warsztaty te są jednym z serii wydarzeń związanych z OECD, Science, Technology and Innovation Outlook 2020 (STI 2020), które koncentrują się na roli STI w reagowaniu na kryzysy oraz wychodzeniu z nich.
Pandemia Covid-19 wywołała bezprecedensową mobilizację społeczności naukowej. Agencje i organizacje badawcze stworzyły szereg nowych inicjatyw badawczych o dużych nakładach finansowych w rekordowo krótkim czasie. Oprócz wysiłków krajowych uruchomiono szereg międzynarodowych inicjatyw w kluczowych obszarach, takich jak np. rozwój szczepionek. Infrastruktury badawcze zmobilizowały zasoby własne i otworzyły swoje obiekty dla nowych projektów, ukierunkowanych na walkę z pandemią. Dane i publikacje dotyczące Covid-19 mogły być szybko udostępniane całej społeczności naukowej.
Ta wyjątkowa mobilizacja badawcza ujawniła wiele wyzwań. Koordynacja krajowa i międzynarodowa niekiedy była utrudniona przez różnorodne przeszkody strukturalne. Organizacje i instytucje badawcze musiały zreorganizować swoje działania dla całej bazy naukowej, szybko ustalając priorytety i nowe inwestycje.
Warsztaty pozwoliły poruszyć tematy dot. wyzwań w opracowaniu strategii badawczych dla Covid-19 oraz postawić pytanie w jaki sposób, z uwzględnieniem wymogów czasowych, można opracować i zaktualizować kompleksową krajową strategię badawczą. W trakcie dyskusji poruszono również pytania: Jak określa się krajowe priorytety badawcze? oraz W jaki sposób koordynować działania agencji i instytucji na arenie międzynarodowej?
Uczestnicy spotkania omówili również kwestie finansowania nowych badań w odpowiedzi na kryzys Covid-19 oraz mobilizacji infrastruktur badawczych. Ważną kwestią jest przyspieszenie procesów przy zapewnieniu odpowiedniej kontroli jakości oraz koordynacja pomiędzy działaniami krajowymi i międzynarodowymi.
Photo: © OECD 2020