W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Multilateral Development Finance 2022

19.12.2022

Dnia 26 listopada 2022 r. ukazał się nowy raport OECD pt. Multilateral Development Finance 2022, który został opracowany przez ekspertów Wydziału ds. Finansowania Zrównoważonego Rozwoju w Dyrekcji Współpracy Rozwojowej (Development Cooperation Directorate, DCD) OECD.

mds

Autorzy publikacji dokonali przeglądu złożonych i zmieniających się wyzwań, przed którymi stoją aktorzy wielostronnego systemu współpracy rozwojowej oraz sformułowali dla nich szereg rekomendacji, aby mogli oni jeszcze skuteczniej realizować Agendę 2030 w obliczu kolejnych, nakładających się na siebie kryzysów.

Ostatnie kryzysy, takie jak pandemia COVID-19, kryzys żywnościowy i energetyczny wywołany agresją Rosji na Ukrainę oraz zmiany klimatu uwypukliły centralną i rosnącą rolę, jaką odgrywa finansowanie wielostronne w globalnych działaniach w obszarze współpracy rozwojowej. W 2020 r. 41% całkowitej Oficjalnej Pomocy Rozwojowej (Official Development Assistance, ODA) było przekazywane za pośrednictwem wielostronnego systemu rozwojowego, co stanowiło wzrost z 36% w porównaniu z rokiem 2010.

Raport zawiera szereg zaleceń dla głównych interesariuszy systemu – członków Komitetu Pomocy Rozwojowej (DAC) OECD oraz dla wielostronnych organizacji działających w obszarze globalnego rozwoju, które zostały sformułowane w następujący sposób: 

1. Opracować holistyczną wizję systemu wielostronnego, aby zapewnić, że będzie w stanie sprostać nowym globalnym wyzwaniom rozwojowym.

2. Zapewnić trwałe i przewidywalne finansowanie dla organizacji wielostronnych, co przełoży się na większość odporność systemu, oraz wspierać wdrażanie innowacyjnych podejść w celu poprawy jego zdolności finansowej. 

3. Poprawić koordynację w ramach systemu wielostronnego w celu zwiększenia spójności i komplementarności działań multilateralnych.

4. Zapewnić, że potrzeby i priorytety osób ubogich i zmarginalizowanych staną się priorytetem w inwestycjach wielostronnych.

5. Kontynuować uwzględnianie kwestii związanych z klimatem i bioróżnorodnością w wielostronnym finansowaniu rozwoju.

Więcej informacji:

https://www.oecd-ilibrary.org/development/multilateral-development-finance-2022_9fea4cf2-en


Photo: Źródło -  Multilateral Development Finance 2022

OECD (2022), Multilateral Development Finance 2022, OECD Publishing, Parishttps://doi.org/10.1787/9fea4cf2-en

 

{"register":{"columns":[]}}