W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzialny biznes a zrównoważony rozwój

16.02.2023

Rola odpowiedzialnych decyzji biznesowych i inwestycyjnych dla budowy odpornej, zrównoważonej i inkluzywnej gospodarki światowej była tematem ministerialnego posiedzenia OECD, które odbyło się w Paryżu w dniach 14-15 lutego 2023 r. W obradach uczestniczyli ministrowie i przedstawiciele wysokiego szczebla z 51 państw wdrażających Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz przedstawiciele innych państw, z którymi OECD utrzymuje stosunki partnerskie, przedstawiciele organizacji międzynarodowych a także interesariuszy instytucjonalnych (BIAC, TUAC, OECD Watch).

familly photo

Posiedzeniu ministerialnemu na temat odpowiedzialnego biznesu współprzewodniczyła Francja (Olivier Becht, minister delegowany ds. handlu zagranicznego, atrakcyjności i obywateli Francji za granicami) i Stany Zjednoczone (Jose W. Fernandez, Zastępca Sekretarza Stanu ds. wzrostu gospodarczego, energii i środowiska). Wiceprzewodniczącymi spotkania byli przedstawiciele następujących krajów: Chile, Japonii, Kanady, Maroko i Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania ministerialnego podkreślano odpowiedzialne prowadzenie działalności biznesowej (responsible business conduct, RBC) jako podstawę międzynarodowego systemu handlu i inwestycji opartego na zasadach prawa i wspólnych wartościach. Dyskutowano również inne kwestie RBC istotne w kontekście realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz wychodzenia z gospodarczych skutków pandemii COVID-19, w tym w szczególności:

  • Znaczenie standardów RBC dla wzmacniania globalnych łańcuchów dostaw (w tym osiągania standardów godnej pracy), zapewniania zrównoważonych inwestycji oraz zarządzania ryzykiem ESG;
  • Rola standardów RBC w kontekście zielonej i cyfrowej transformacji oraz znaczenie zaangażowania biznesu w osiąganie celu zero-emisyjności, przeciwdziałania i dostosowywania się do zmian klimatycznych oraz odpowiedzialnego posługiwania się nowymi technologiami;
  • Spójność i harmonizacja standardów RBC z podejmowanymi krajowymi i regionalnymi inicjatywami legislacyjnymi w zakresie wprowadzania zobowiązań w zakresie należytej staranności (due dilligence), jak np. dyrektywa UE w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSDD);
  • Implementacja Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych przez sieć Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu, odpowiedzialnych nie tylko za promocję tych standardów OECD, ale również stanowiących unikatowy w skali globalnej pozasądowy mechanizm skargowy pozwalający na składanie zawiadomień o potencjalnym naruszeniu Wytycznych OECD przez przedsiębiorstwa. 

Przyjęta na zakończenie obrad Deklaracja ministerialna pt. Deklaracja w sprawie promowania i umożliwiania odpowiedzialnego prowadzenia biznesu w globalnej gospodarce podkreśla wspólne wartości i zaangażowanie we wdrażanie standardów RBC jako podstaw dla globalnego systemu równych szans w kontekście poważnych zakłóceń i przekształceń globalnych łańcuchów dostaw wywołanych przez pandemię COVID-19, wojnę Rosji w Ukrainie, a także wyzwań związanych z zieloną i cyfrową transformacją. W tekście deklaracji uwypuklono znaczenie standardów RBC dla odporności i zrównoważonego rozwoju w gospodarce światowej oraz zasygnalizowano ich rolę we wspieraniu działań na rzecz klimatu, zrównoważonego finansowania, cyfryzacji i odpornych łańcuchów dostaw. Szczególną uwagę poświęcono znaczeniu sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu oraz rekomendacji Rady OECD z grudnia 2022 r. na temat roli państwa w promowaniu odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

Przewodnicząca polskiej delegacji, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła znaczącą rolę OECD w dyskusji o standardach odpowiedzialnego biznesu. Minister pozytywnie oceniła dokonania Organizacji, w tym wypracowanie narzędzi i dokumentów wspierających przedsiębiorców w praktycznym wdrażaniu zasad RBC. Zauważyła również, że prowadzona obecnie aktualizacja Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych ma szczególne znaczenie w kontekście rozwijających się globalnie innych standardów i regulacji w zakresie odpowiedzialnego biznesu.

Minister Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę na znaczenie międzynarodowych instrumentów w tym obszarze. Przyznała, że niezależnie, czy mają one charakter twardego prawa międzynarodowego czy wytycznych lub zaleceń, mają one istotny wpływ na odpowiedzialne prowadzenie działalności współczesnych przedsiębiorstw. Są analizowane przez inwestorów i wpływają na konkretne decyzje biznesowe i inwestycyjne. Minister zapewniła, że rząd RP aktywnie działa na rzecz szerokiej promocji standardów OECD, m.in. poprzez ich tłumaczenie na język polski oraz uwzględnianie w strategicznych dokumentach i programach rządowych.

Delegacja Polski uczestniczyła także w dyskusji o spójności standardów i regulacji dotyczących odpowiedzialnych praktyk biznesowych. Strona polska podkreśliła znaczenie otwartości na dialog ze wszystkimi interesariuszami oraz rolę spójności różnych polityk rządowych. Spotkanie było również okazją do podzielenia się polskim doświadczeniem w rozwijaniu standardów społecznej odpowiedzialności uczelni.

Polska delegacja zaznaczała też rosnącą rolę sieci Krajowych Punktów Kontaktowych OECD ds. odpowiedzialnego biznesu w promowaniu i wyjaśnianiu standardów RBC. Sieć KPK OECD upowszechnia nie tylko zasady odpowiedzialnego biznesu wypracowane przez OECD, ale również popularyzuje dokumenty adresowane do poszczególnych sektorów oraz wdraża w praktyce zalecenia wynikające z trwającego cyklu przeglądów działalności Krajowych Punktów Kontaktowych OECD.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę Ministerialnego posiedzenia OECD ds. odpowiedzialnego postępowania biznesu (dostępne teksty Key Issues Paper oraz deklaracji końcowej)

Aby dowiedzieć się więcej o promocji standardów RBC w Polsce, odwiedź stronę Krajowego Punktu Kontaktowego OECD ds. odpowiedzialnego biznesu


Photo:© OECD

 

 

{"register":{"columns":[]}}