OECD Economic Outlook pt. A Long Unwinding Road
10.07.2023
Podczas czerwcowej konferencji prasowej Sekretarza Generalnego OECD, Mathiasa Cormanna oraz Głównej Ekonomistki OECD, Clare Lombardelli zaprezentowano wiosenne prognozy ekonomiczne OECD Economic Outlook pn. A Long Unwinding Road. OECD przewiduje, że globalny PKB wyniesie 2,7% w 2023 r., przy niewielkim wzroście do 2,9% w 2024 r. (średnia dla krajów OECD w obydwu przypadkach to 1,4%).
Roczna inflacja w krajach G20 osiągnie w 2023 r. poziom 6,1%, a w 2024 r. 4,7% (średnia dla krajów OECD to odpowiednio 6,9% oraz 4,3%). Względem ostatnich, śródokresowych prognoz ekonomicznych OECD, opublikowanych w marcu br. podstawowe wskaźniki nie uległy większym zmianom, a kierunek zalecanych działań jest podobny, uzupełniony szczegółową analizą sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach i regionach. Osobny rozdział poświęcony został utrzymującym się wciąż sporym różnicom w zakresie sytuacji ekonomicznej kobiet i mężczyzn.
Osiągnięcie trwałego i zrównoważonego wzrostu to wciąż odległa perspektywa czasowa, warunkowana rozważnymi decyzjami w zakresie krajowych polityk gospodarczych oraz współpracą międzynarodową. Pomimo niewielkich oznak ożywienia oraz poprawy nastrojów konsumentów, sytuacja nadal pozostaje niepewna.
To prognozowane ożywienie gospodarcze, choć prawie niezmienione w stosunku do prognoz śródokresowych z marca, podtrzymuje nieco bardziej optymistyczne założenia, które przewidywaliśmy i które obecnie obserwujemy – powiedział sekretarz generalny OECD Mathias Cormann. Decydenci muszą trwale obniżyć inflację do poziomu docelowego i wycofać szerokie wsparcie fiskalne poprzez lepsze ukierunkowanie środków fiskalnych. Kontynuując reagowanie na bezpośrednie wyzwania gospodarcze, ważne jest, aby nadać priorytet reformom strukturalnym w celu zwiększenia wydajności, w tym poprzez promowanie konkurencji, ożywienie inwestycji, zwiększenie udziału kobiet w sile roboczej i złagodzenie ograniczeń podaży, przy jednoczesnym zapewnieniu ekologicznej i cyfrowej transformacji naszych gospodarek.
Zagrożenia związane z dalszym rozwojem wojny w Ukrainie, zakłóceniami na światowych rynkach energii
i żywności, rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw czy zaostrzeniem globalnych warunków finansowych mogą potęgować problemy każdej gospodarki, a szczególnie gospodarek wschodzących . Z drugiej strony siła wpływu wprowadzonej w wielu krajach restrykcyjnej polityki pieniężnej jest na ten moment trudna do oszacowania, chociaż efekty zacieśnionej polityki pieniężnej są już widoczne
w niektórych sektorach gospodarki (np. na rynkach nieruchomości czy w handlu). Z pewnością jej charakter nie powinien się zmieniać, szczególnie w obrębie gospodarek, w których utrzymuje się wysoka inflacja bazowa.
Zapewnienie stabilności finansów publicznych staje się coraz większym wyzwaniem, dlatego wprowadzenie wiarygodnych ram budżetowych, określających jasne wytyczne wydatków w perspektywie średniookresowej jest bardzo potrzebne. Presja wydatkowa, potęgowana przez wyzwania demograficzne i klimatyczne, jak również konieczność obsługi długu publicznego wymagają przemyślanych decyzji również w zakresie kierunków
i charakteru polityki fiskalnej. Reformy strukturalne, zwiększające wydajność i inwestycje, pobudzające konkurencję i odpowiadające na potrzeby rynku pracy są równie istotne. Ekonomiści OECD dostrzegają także znaczny potencjał w procesie niwelowania różnic w poziomie zatrudnienia oraz wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, prowadzący do zwiększenia wzrostu PKB.
Polityka fiskalna powinna stawiać na pierwszym miejscu inwestycje publiczne zwiększające produktywność,
w tym inwestycje napędzające zieloną transformację oraz zwiększające podaż i umiejętności siły roboczej – powiedziała Clare Lombardelli, główna ekonomistka OECD. Ponowne wysiłki reformatorskie mające na celu zmniejszenie ograniczeń na rynkach pracy i produktów oraz ponowne ożywienie inwestycji prywatnych i wzrostu wydajności poprawiłyby zrównoważony standard życia i wzmocniłyby ożywienie po obecnych niskich perspektywach wzrostu.
Polska w świetle wiosennych prognoz ekonomicznych
OECD prognozuje, że PKB Polski osiągnie w 2023 r. poziom 0,9%, a w 2024 r. wzrośnie do 2,1%. Wysoka inflacja oraz restrykcyjna polityka monetarna osłabiają popyt, jednak wobec utrzymującej się presji inflacyjnej OECD zaleca lepiej ukierunkowaną politykę fiskalną oraz dalsze podnoszenie stóp procentowych. W celu pobudzenia inwestycji i zwiększenia wzrostu pozytywnym impulsem byłoby uruchomienie środków Funduszu na Rzecz Odbudowy
i Zwiększenia Odporności, z kolei w średnim okresie przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki i cyfryzacji zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne, prowadząc do trwalszego wzrostu. Spadek konsumpcji prywatnej oraz inwestycji, wysoki poziom inflacji bazowej oraz wysoka niepewność związana z globalną sytuacją gospodarczą nie wskazują na ten moment na ustabilizowanie się sytuacji. Stopa bezrobocia pozostaje niska (3,4%), a wpływ na rynek pracy wywierają w dużej mierze Ukraińcy, którzy osiedlili się w Polsce (wg szacunków ok. 1,6 mln osób). Długoterminowa perspektywa wydatkowa (w zakresie ochrony zdrowia, obronności) wymaga stabilnych finansów publicznych, a te z kolei opracowania średniookresowej strategii fiskalnej.
Wszystkie dostępne informacje na temat raportu, jak również tekst dokumentu znajdują się pod następującymi linkami:
https://www.oecd.org/economic-outlook/june-2023/
OECD Economic Outlook, Volume 2023 Issue 1 : Preliminary version | OECD iLibrary (oecd-ilibrary.org)
Konferencję prasową, prezentującą raport można obejrzeć pod linkiem:
Launch of the Economic Outlook (OECD Press Conference)
OECD (2023), OECD Economic Outlook, Volume 2023 Issue 1, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/ce188438-en
Photo: ©OECD 2023;Cover©welcomeinside/Shutterstock.com