OECD Interim Economic Outlook pn. Confronting inflation and low growth
03.11.2023
OECD zaprezentowano śródokresową prognozę ekonomiczną OECD "Interim Economic Outlook pn. Confronting inflation and low growth". Po silniejszym, niż oczekiwano ożywieniu na początku bieżącego roku, któremu towarzyszyły niższe ceny energii i ponowne otwarcie gospodarcze Chin, ekonomiści przewidują, że globalny wzrost będzie umiarkowany, hamowany przez zaostrzoną politykę makroekonomiczną niezbędną do ograniczenia inflacji. Inflacja zasadnicza spada, ale inflacja bazowa utrzymuje się w wielu państwach na wysokim poziomie głównie z powodu presji kosztowej i wysokich marż w niektórych sektorach.
Wg OECD globalny PKB wyniesie w bieżącym i w przyszłym roku odpowiednio 3% (korekta w górę względem ostatnich prognoz o 0,3%) i 2,7% (korekta w dół o 0,2%) , a w strefie euro 0,6% i 1,1% (korekty w dół odpowiednio o 0,3% i 0,4%). Gospodarka chińska również doświadcza spowolnienia, notując prognozy PKB na lata 2023 i 2024 niższe względem ostatnich przewidywań z czerwca br. odpowiednio o 0,3% i 0,5%. W latach 2023-24 inflacja będzie stopniowo spadać, ale w większości gospodarek jej poziom wciąż będzie się utrzymywał powyżej celów inflacyjnych banków centralnych. Przewiduje się, że inflacja zasadnicza w gospodarkach G20 spadnie do 6% w 2023 r. i 4,8% w 2024 r., a w strefie euro w bieżącym roku wyniesie 5,5%, natomiast w przyszłym 3%, przy wciąż utrzymującej się wysokiej presji inflacyjnej.
Nasze prognozy zawarte w raporcie są zasadniczo zgodne z naszymi poprzednimi prognozami. Jak dotąd udało się uniknąć dalszych znaczących napięć na rynkach finansowych, po zawirowaniach związanych z upadłościami banków na początku roku. Niemniej jednak, globalna gospodarka nadal stoi w obliczu wyzwań związanych z podwyższoną inflacją, niskim wzrostem i stosunkowo słabym handlem - powiedział Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann i dodał - Priorytetem polityki makroekonomicznej jest obniżenie inflacji i odbudowa buforów fiskalnych. Równolegle, w celu stworzenia podstaw dla silniejszego i bardziej zrównoważonego wzrostu w dłuższej perspektywie, potrzebne są działania polityczne w celu zwiększenia konkurencji, przyspieszenia inwestycji w badania i rozwój w zakresie niskich emisji dwutlenku węgla oraz zmniejszenia, a nie zwiększania barier handlowych.
Skutki zacieśniania polityki pieniężnej są już odczuwalne i widoczne. Wraz z szybkim wzrostem stóp procentowych wzrosło oprocentowanie nowych kredytów dla przedsiębiorstw i nowych kredytów hipotecznych. Polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna, dopóki nie pojawią się wyraźne oznaki trwałego obniżenia presji inflacyjnej, w tym krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych oraz presji na nadwyżkę zasobów na rynkach pracy i produktów.
Jednocześnie państwa powinny przygotować się na większą presją fiskalną, związaną z rosnącym zadłużeniem i koniecznością jego obsługi oraz z dodatkowymi wydatkami na starzejące się społeczeństwo czy transformację klimatyczną.
Oprócz odbudowy przestrzeni fiskalnej i przygotowania wiarygodnych, średnioterminowych planów fiskalnych, OECD zaleca skupienie działań państw wokół wzmocnienia ich perspektyw długoterminowego wzrostu, sprzyjającego włączeniu społecznemu, którego źródłem byłyby reformy polityki strukturalnej, pobudzające inwestycje i zwiększające produktywność. Zmniejszenie barier na rynkach pracy, działania na rzecz ożywienia globalnego handlu oraz pogłębiona współpraca międzynarodowa w zakresie ograniczeń emisji dwutlenku węgla to jedne z najpilniejszych działań.
Rozczarowujące wskaźniki wzrostu gospodarczego w Chinach, spadek wolumenu globalnego handlu i niewystarczające ożywienie zaufania konsumentów pokazują, że droga do trwałego ożywienia jest daleka i wymaga podjęcia tych wysiłków.
Wszystkie dostępne informacje na temat raportu, jak również tekst dokumentu znajdują się pod następującymi linkami:
https://www.oecd.org/economic-outlook/september-2023/
https://www.oecd-ilibrary.org/sites/1f628002-en/index.html?itemId=/content/publication/1f628002-en
Konferencję prasową na ten temat można obejrzeć pod linkiem:
(Hybrid) Launch of the OECD Interim Economic Outlook (webtv-solution.com)
OECD (2023), OECD Economic Outlook, Interim Report September 2023: Confronting Inflation and Low Growth, OECD Publishing,
Paris, https://doi.org/10.1787/1f628002-en