W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OECD Regions and Cities at a Glance 2022

02.01.2023

Raport opisuje zarówno skutki pandemii Covid-19 na rozwój gospodarczy w regionach i miastach w krajach członkowskich OECD i krajach partnerskich, ale też zwraca uwagę na wpływ ataku Rosji na Ukrainę na tenże rozwój.

cities

Regiony i miasta dążą do odrobienia strat poniesionych w wyniku pandemii COVID-19. Jednak wyższe ceny energii i zakłócenia w dostawach gazu spowodowane wojną w Ukrainie stanowią nowe wyzwania dla gospodarek krajów OECD. Pomimo solidnego i powszechnego ożywienia gospodarczego w większości regionów OECD w ciągu ostatnich dwóch lat, wstrząsy te wpływają na regiony i miasta.

Wiele przedsiębiorstw boryka się obecnie z wyższymi kosztami produkcji, zwłaszcza w branżach energochłonnych i regionach, w których rozwój gospodarczy zależy  w dużej mierze od importu gazu ziemnego i paliw.

W przypadku gospodarstw domowych osoby mieszkające w zimnych regionach wydadzą tej zimy więcej na ogrzewanie, a uboższe gospodarstwa domowe doświadczą problemów spowodowanych rosnącymi cenami energii. Znalezienie przystępnych cenowo mieszkań również okazuje się coraz trudniejsze w wielu miejscach, zwłaszcza w dużych obszarach metropolitalnych, gdzie popyt na mieszkania przesuwa się w kierunku podmiejskich lokalizacji. Decydenci polityczni potrzebują szczegółowych i aktualnych dowodów, aby zrozumieć trendy w swoich regionach i miastach, aby skutecznie reagować na potrzeby obywateli.

W latach 2019-2020  regiony w OECD średnio odnotowały 5% spadek PKB na mieszkańca, a jedna piąta regionów doświadczyła spadków o 10% lub więcej. Łącząc oficjalne statystyki ze wskaźnikami z innych, mniej konwencjonalnych źródeł danych, raport podkreśla różnice terytorialne we wzroście gospodarczym i postępie środowiskowym a także wskazuje trendy społeczne, takie jak nierówności w dochodach, przystępność cenowa mieszkań i zmiany demograficzne.

Regionalne dysproporcje gospodarcze ciągle pozostają duże. Jednak wbrew powszechnym przekonaniom, nie zwiększyły się w większości krajów w pierwszym roku kryzysu (2020).

W 2021 r. nastąpiło powszechne ożywienie gospodarcze. Do czerwca 2022 r. połowa regionów OECD osiągnęła poziom zatrudnienia sprzed pandemii. Mimo to kobiety i młodzież mają większe problemy na rynku pracy w porównaniu z innymi grupami demograficznymi, zwłaszcza w regionach o wysokiej stopie bezrobocia. Od 2021 r. Mediana luki w stopie bezrobocia między młodzieżą a całą populacją w wieku produkcyjnym wynosiła około 11 pp w regionach OECD, czyli była o 2 p.p. wyższy niż przed pandemią. Podobnie wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet był o 12 p.p. niższy niż wśród mężczyzn.

Regiony peryferyjne i te oddalone od miast nadal pozostają w tyle za regionami metropolitalnymi pod względem PKB na jednego mieszkańca. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w gospodarkach OECD pozostają skoncentrowane geograficznie, faworyzując głównie regiony o wysokim PKB. Podobnie jest w przypadku sektorów kultury i sektora kreatywnego koncentrują się w miastach i stolicach, a udział kreatywnych miejsc pracy w niektórych regionach stołecznych jest dwukrotnie większy niż w pozostałych regionach  w kraju. Co więcej, produktywność w najlepszych regionach pozostaje prawie dwukrotnie wyższa niż w regionach najmniej produktywnych w obrębie tego samego kraju.

Wysokiej jakości infrastruktura cyfrowa jest ważna dla rozwoju regionów i miast w obecnych czasach. Wiele regionów wciąż pozostaje w tyle. W niektórych regionach Chile, Kostaryki, Izraela, w Japonii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych co najmniej jedna czwarta populacji nie ma dostępu do łączy szerokopasmowych. Nawet gdy Internet jest dostępny, jego prędkość jest nadal o 40% niższa poza obszarami metropolitalnymi.

Pandemia postawiła przed wszystkimi  wielkie wyzwania, w trym związane z bardzo szybką cyfryzacją wielu obszarów życia i wprowadzając nowe tryby pracy. Niedawne wstrząsy w dostawach gazu i kryzys na rynku energii podkreślają konieczność dążenia do skutecznej transformacji ekologicznej.

Miasta i regiony, które są  zróżnicowane pod względem  gospodarczym i demograficznym będą prawdopodobnie bardziej odporne na przyszłe wstrząsy, zarówno lokalne, jak i globalne.

Więcej informacji:

https://www.oecd-ilibrary.org/urban-rural-and-regional-development/oecd-regions-and-cities-at-a-glance-2022_41990d02-en

 


Photo: ©OECD 2022; Cover illustration© Jeffrey Fisher

OECD (2022), OECD Regions and Cities at a Glance 2022, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/14108660-en

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}