W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OECD wspiera konkurencyjność gospodarczą Bałkanów Zachodnich

26.06.2024

26 czerwca 2024 r., odbyła się konferencja wysokiego szczebla nt. Europy Południowo-Wschodniej z udziałem podsekretarza stanu w MSZ Jakub Wiśniewskiego. Celem spotkania była dyskusja w gronie reprezentantów administracji rządowej Państw Członkowskich (PCz) OECD, Bałkanów Zachodnich (BZ) oraz przedstawicieli organizacji regionalnych nt. możliwych rozwiązań politycznych zwiększających konkurencyjność na rzecz dobro-bytu gospodarczego i społecznego, a także przyspieszenia konwergencji całego regionu BZ w kierunku OECD i UE, wspierając bardziej odporne, zrównoważone i zamożne społeczeństwa.

OECD

W czasie pierwszego panelu tematycznego pt. Ścieżki inteligentnej konwergencji w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarek (Pathways for smart convergence to boost competitiveness) przedstawiono wdrażane projekty w poszczególnych krajach BZ, które mają za zadanie wspomóc procesy zmierzające do innowacyjnej, konkurencyjnej gospodarki oraz transformacji cyfrowej. Zaprezentowano poszczególne polityki krajowe stymulujące wzrost gospodarczy poprzez wykorzystanie technologii przez rządy, przedsiębiorstwa i obywateli w całym regionie.

Drugi panel ministerialny, zatytułowany Zrównoważony rozwój jako siła napędowa wzrostu gospodarczego (Sustainability as a Driver for Economic Growth), koncentrował się na problematyce równowagi między konwergencją gospodarczą a zrównoważonym rozwojem środowiska. Uznając, że wspieranie dobrobytu i dobrostanu obywateli nie powinno odbywać się kosztem środowiska, na panelu podkreślono znaczenie włączenia zrównoważonych praktyk do strategii rozwoju gospodarczego. Praktyki te nie tylko mają chronić ekosystemy, ale także zwiększać odporność na wstrząsy gospodarcze i środowiskowe, przyczyniając się do długoterminowego dobrobytu. Ponadto uczestnicy panelu podkreślili konieczność prowadzenia polityki sprzyjającej włączeniu społecznemu, która wzmacnia pozycję słabszych społeczności i zmniejsza nierówności dochodowe, zapewniając że wzrost gospodarczy przynosi korzyści wszystkim całemu społeczeństwu.

Konferencja stanowiła także okazję do prezentacji najnowszej edycji publikacji Western Balkans Competitiveness Outlook 2024, której towarzyszyło zainaugurowanie najnowszego narzędzia OECD dla BZ, tj. Western Balkans Competitiveness Data Hub, przedstawiając po raz pierwszy rezultaty na interaktywnej platformie internetowej uzupełniającej raport.

Więcej informacji:

https://westernbalkans-competitiveness.oecd.org/


OECD (2024), Western Balkans Competitiveness Outlook 2024: Regional Profile, Competitiveness and Private Sector Development, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/170b0e53-en

{"register":{"columns":[]}}