Poland 2022 Energy Policy Review
26.12.2022
W maju 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) opublikowała raport po przeglądzie polityki energetycznej Polski – Poland 2022 Energy Policy Review. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy OECD oraz IEA przygotowało polskie tłumaczenie tego raportu pn. „Polska 2022. Przegląd polityki energetycznej”.
Jak wskazują autorzy raportu w ostatnich latach Polska poczyniła znaczne postępy w zakresie poprawy bezpieczeństwa i zrównoważenia systemu energetycznego. Konieczne jest jednak znaczne przyspieszenie procesu transformacji energetycznej i rozwiązanie problemu emisji wynikających z dominującej roli węgla w sektorze energetycznym.
Polska dąży do ograniczenia emisji poprzez zwiększone wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i gazu ziemnego, wprowadzenie energii jądrowej, większą elektryfikację zapotrzebowania na energię oraz poprawę efektywności. Od ostatniego Przeglądu przeprowadzonego przez IEA w 2016 r. Polska znacznie zdywersyfikowała dostawy gazu i poczyniła imponujące postępy w zakresie odnawialnych źródeł energii. Obecnie jest krajem o jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych w Europie i planuje realizację szerokiej gamy projektów morskich elektrowni wiatrowych. Jednak paliwa kopalne nadal stanowią 85% całkowitej podaży energii, z czego największy udział ma węgiel. W rezultacie intensywność emisji dwutlenku węgla w polskim sektorze energetycznym jest obecnie drugą najwyższą wśród państw członkowskich IEA.
Podejmowane w ostatnich latach wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego powinny umożliwić Polsce przetrwanie zakłóceń w dostawach z Rosji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Udział Rosji w polskim imporcie gazu spadł już z 90% w 2010 r. do 55% w 2020 r. dzięki inwestycjom w terminale LNG i połączenia gazociągowe z innymi krajami UE.
Raport stanowi kompleksową analizę całego systemu energetycznego Polski i jest wartościowym kompendium wiedzy, ale także źródłem rekomendacji do dalszego rozwoju i poprawy systemu. IEA przeprowadza przeglądy polityk energetycznych państw członkowskich od 1976. Proces wzajemnej weryfikacji krajów członkowskich wspiera rozwój polityk energetycznych i zachęca do wymiany najlepszych praktyk międzynarodowych. Poprzez obserwację tego, co sprawdziło się - lub nie - w realnym świecie, przeglądy te pomagają w określeniu polityk, które przynoszą konkretne rezultaty.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem dostępnym na stronie internetowej IEA: https://www.iea.org/reports/poland-2022
Photo: ©IEA 2022
IEA (2022), Poland 2022, IEA, Paris https://www.iea.org/reports/poland-2022