W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska wspiera Bałkany Zachodnie w walce z koronawirusem

26.05.2020

– Nasza pomoc dla Bałkanów Zachodnich jest potwierdzeniem znaczenia, jakie przywiązujemy do relacji z państwami tego regionu, bez którego trudno byłoby uznać proces jednoczenia Europy za skończony – podkreślił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystego przekazania pomocy humanitarnej sześciu państwom Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Kosowowi, Macedonii Północnej i Serbii, 26 maja w Warszawie. – Słowem-kluczem całej polityki rozwojowej pomocy humanitarnej koordynowanej w MSZ jest słowo „solidarność”. To słowo, które od czterech dekad stało się wartością, z którą państwo polskie jest kojarzone – mówił w trakcie spotkania wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Polska nie zapomina o swoich sąsiadach, nie zapomina o innych krajach potrzebujących – dodał.

aid

We wtorek wyruszył z Warszawy transport z polską pomocą dla sześciu państw Bałkanów Zachodnich, na którą składa się ponad 60 tys. litrów płynu do dezynfekcji powierzchni i rąk oraz 600 tys. maseczek chirurgicznych (w sumie prawie 70 ton towaru). Polska pomoc humanitarna zostanie przekazana za pośrednictwem Fundacji Solidarności Międzynarodowej i trafi do szpitali oraz najbardziej potrzebujących osób w całym regionie. Transport do państw docelowych zapewnia Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Konwój  Straży Pożarnej liczy siedem pojazdów (w tym pięć TIR-ów, jedna ciężarówka z naczepą, jeden samochód z dowódcą pełniący funkcję operacyjną). Ładunek został rozdzielony na sześć pojazdów, jeden pojazd zawiera towar przeznaczony dla jednego państwa-odbiorcy.

W krótkiej ceremonii z okazji wyjazdu konwoju wzięli udział ambasadorowie państw odbiorców pomocy oraz przedstawiciele instytucji zaangażowanych w jego organizację, m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński. – Czas epidemii to dla wszystkich bezprecedensowa i trudna sytuacja. Wymagała ona od nas podjęcia wyjątkowych działań i środków w trybie kryzysowym. Pokazała też, że Agencja Rezerw Materiałowych jest dobrze przygotowana do stawienia czoła sytuacjom nadzwyczajnym i skutecznie zapewnia ciągłość dostaw środków ochronnych do  miejsc, które ich najbardziej potrzebują – zaznaczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Polska aktywnie wspiera Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną oraz Serbię na ich drodze do integracji europejskiej, dzieląc się swoimi doświadczeniami z okresu negocjacji akcesyjnych z UE zarówno w formatach dwustronnych, jak i wielostronnych, takich jak organizowana od 2015 r. „Akademia Rozszerzenia” dla urzędników z państw Bałkanów Zachodnich. Od 2017 r. we współpracy z fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i ambasadą RFN w Warszawie, a także z udziałem Regionalnego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu MSZ organizuje również corocznie seminarium dla młodzieży z państw Bałkanów Zachodnich, Polski i Niemiec pt. „Pamięć, Zrozumienie, Przyszłość”.

W zeszłym roku Polska przewodniczyła Procesowi Berlińskiemu – inicjatywie wspierającej integrację Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W ramach polskiego przewodnictwa, którego punktem kulminacyjnym był Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu 2019 r., zorganizowanych zostało ponad 100 wydarzeń w Polsce i w regionie Bałkanów Zachodnich, a Polska przekazała ponad 1,5 mln euro na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie. Symbolem polskiej solidarności z państwami regionu było także zadeklarowanie przez Polskę wsparcia dla odbudowy Albanii po tragicznym trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w tym państwie w zeszłym roku, w wysokości 2,7 mln euro.  

Relacje z Bałkanami Zachodnimi będą jednym z istotnych elementów polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpoczyna się 1 lipca br.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}