W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Komitetu ds. Rolnictwa OECD - COAG

04.11.2022

W dniach 3-4 listopada 2022 r. odbyło się organizowane raz na 6 lat posiedzenie Komitetu ds. Rolnictwa OECD - COAG na szczeblu ministerialnym. Tematem posiedzenia było budowanie zrównoważonego rolnictwa i systemów żywności w zmieniającym się otoczeniu: Building Sustainable Agriculture and Food Systems in a Changing Environment: Shared Challenges, Transformative Solutions.

oecd

W posiedzeniu udział wzięli  przedstawiciele 46 krajów członkowskich i współpracujących z OECD, w tym 34 ministrów lub wiceministrów, a także przedstawiciele organizacji międzynarodowych FAO, WTO, Committee for World Food Safety, BIAC. Obradom współprzewodniczyli: Marie-Claude Bibeau, minister rolnictwa Kanady oraz Damien O'Connor, minister rolnictwa Nowej Zelandii. Polskę na posiedzeniu reprezentował Stały Przedstawiciel RP przy OECD.

W trakcie wystąpienia otwierającego obrady COAG Ministerial Sekretarz Generalny OECD Mathias Cormann podkreślił wyzwania przed jakimi stoi obecnie rolnictwo. Od ostatniego posiedzenia w 2016 r. świat mocno się zmienił– ekonomicznie, politycznie i geopolitycznie. W wyniku ostatnich kryzysów – zdrowotnego (pandemii) oraz energetycznego ceny żywności wzrosły, a bezpieczeństwo w tych sektorach się zmniejszyło, załamując łańcuchy dostaw. Dodatkowo przed rolnictwem stoją wyzwania związane z walką ze zmianami klimatu np. coraz poważniejsze susze i pożary.

Sektor rolny jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniego i bogatego w składniki pożywienia dla świata i jego powiększającej się populacji – oznacza to, że rolnictwo musi przejść transformację aby móc produkować więcej a jednocześnie zmniejszyć emisje z tego sektora. SG podkreślił, że wciąż zbyt mało środków przeznaczanych jest na innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. Z 800 mld USD wsparcia finansowego na świecie dla tego sektora tylko 13% jest inwestowane w innowacje i zrównoważone rolnictwo, z korzyścią przede wszystkim dla dużych gospodarstw rolnych.

Współprzewodniczący posiedzenia podkreślili także potrójne wyzwanie przed jakim stoi rolnictwo: 1) wyżywienie rosnącej populacji ziemi; 2) zapewnienie godziwych warunków ekonomicznych dla rolników; 3) zrównoważony rozwój rolnictwa i redukcja emisji.

Jak wskazywano podczas obrad rolnictwo dobrze zniosło wyzwania związane z COVID-19 ale konsekwencje agresji rosyjskiej nadwyrężyły sytuację szczególnie w zakresie eksportu zbóż powodując m.in. wzrost cen żywności i nawozów w krajach o niskich dochodach. Z uczestnikami posiedzenia połączył się zdalnie Minister Rolnictwa Ukrainy Nikola Solski, który podziękował partnerom międzynarodowym za wsparcie jego kraju w zakresie ochrony rolnictwa oraz wspólne wysyłki na rzecz rozwoju rynków żywności – co jest utrudnione przez agresję Rosji, liczne zniszczenia infrastruktury rolnej, pracę rolników z narażeniem życia. Dzięki wysiłkom międzynarodowym udało się wyeksportować poprzez Morze Czarne z Ukrainy 423 statki ze zbożami i ziarnami, łącznie blisko 10 mln ton głównie do Europy, Afryki i na Bliski Wschód.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanych w trakcie sesji była kwestia bezpieczeństwa żywności możliwości zwiększenia produkcji rolnej przy jednoczesnym zmniejszaniu emisji i zapewnieniu odpowiednich cen produktów. Jako sukces należy uznać czterokrotny wzrost produkcji żywności przy wykorzystaniu jedynie 10% więcej ziemi. Jednakże poważny problem  nadal stanowi utrata żywności, według danych FAO na świecie traci się 14% produktów żywnościowych między zbiorami/żniwami a rynkiem detalicznym. Brak bezpieczeństwa żywnościowego jest powszechny: nadmiar i niedożywienie w krajach rozwiniętych i rozwijających się, dlatego wskazywano na potrzebę wzmocnienia odporności np. poprzez zwiększenie przepływów finansowych do krajów rozwijających się.

Posiedzenie Ministerialne COAG zakończyło się potwierdzeniem przyjęcia wspólnej wynegocjowanej deklaracji ministrów rolnictwa, która została upubliczniona na stronie internetowej OECD:

https://www.oecd.org/newsroom/homepage/en/OECD%20Agriculture%20Ministerial%20DECLARATION%20EN.pdf

Dodatkowo w trakcie obrad OECD dystrybuowało prace w zakresie rolnictwa jak np.:

OECD-FAO Agricultural Outlook 2022-2023 dostępny również w formie elektronicznej

https://read.oecd-ilibrary.org/agriculture-and-food/oecd-fao-agricultural-outlook-2022-2031_f1b0b29c-en#page1

Materiały informacyjne dotyczące rolnictwa i prac OECD znajdują się pod linkiem:

https://www.oecd.org/agriculture/ministerial/backgroundinformation/

 

{"register":{"columns":[]}}