W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Ministerialnej OECD

03.05.2024

W dniach 2-3 maja 2024 w Paryżu odbyło się posiedzenie Rady Ministerialnej OECD (Ministerial Council Meeting – MCM). Spotkaniu przewodniczyła Japonia przy wsparciu wiceprzewodniczących z Meksyku i Holandii. Udział wzięło trzech premierów, pięciu wicepremierów, 41 ministrów i nieco ponad 1000 przedstawicieli wysokiego szczebla. Hasłem przewodnim tegorocznego MCM było „Co-creating the flow of change: leading global discussions with objective and reliable approaches towards sustainable and inclusive growth”. Polskę reprezentowali Pan Jacek Tomczak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju I Technologii oraz Pani Beata Jaczewska – Dyrektor Departamentu Współpracy Ekonomicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

OECD

W czasie dwudniowych obrad ministrowie z  krajów członkowskich i krajów partnerskich dyskutowali, jak najlepiej stawić czoła wielu stojącym przed nami wyzwaniom i jak przekuć je na  możliwości. Dyskusje w czasie sesji dotyczyły  kwestii zwiększania produktywności, równości płci, optymalizacji ekologicznej i transformacji cyfrowej, w tym rozwoju i zarządzania AI, zarządzania gospodarczymi i społecznymi skutkami starzenia się społeczeństwa, przy jednoczesnym ożywieniu handlu. Duża część obrad poświęcona byłą też relacjom zewnętrznym Organizacji.

W czasie tegorocznego  MCM przekazano Argentynie i Indonezji ich plany działania w drodze do przystąpienia do OECD. Po rozpoczęciu procesów akcesyjnych przez te dwa kraje kandydujących trwa obecnie siedem procesów zróżnicowanej grupy krajów (Argentyna, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Indonezja, Peru i Rumunia). Tajlandia to kolejna duża gospodarka, która stara się obecnie dołączyć do naszej Organizacji.

Podczas sesji otwierającej, w obecności  premiera Japonii Fumio Kishidy i premiera Tajlandii  obchodzono  10. rocznicę powstania Programu Regionalnego OECD dla Azji Południowo-Wschodniej (SEARP).

Ważnymi rezultatami MCM 2024 r. są przyjęte nowe strategie OECD, oraz nowe i zmienione instrumenty prawne:

  • przyjęcie dokumentu strategicznego  OECD dot. zapewnienia silnego, zrównoważonego, włączającego i odpornego wzrostu gospodarczego;
  • przyjęcie dokumentu  OECD dot.  polityk mających na celu optymalizację transformacji cyfrowej oraz
  • przyjęcie wytycznych OECD dla  usprawnienia i lepszej integracji prac OECD nad infrastrukturą.
  • przyjęcie strategicznych ram OECD dla regionu Indo-Pacyfiku i plan ich  wdrożenia,
  • przyjęcie wytycznych OECD dot.  promowania równości płci, w tym za pośrednictwem zbliżającego się Forum OECD na temat równości płci (10–11 czerwca 2024 r.).
  • przyjęcie projektu zmienionych Zaleceń w sprawie ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwach państwowych, przejrzystości i uczciwości w lobbingu i oraz sztucznej inteligencji.
  • przyjęcie Deklaracji w sprawie wspierania osiągnięcia celów strategicznych i zadań globalnych ram w sprawie chemikaliów – na rzecz planety wolnej od szkód spowodowanych chemikaliami i odpadami oraz
  • przyjęcie zmienionej Deklaracji w sprawie inwestycji międzynarodowych i przedsiębiorstw wielonarodowych oraz plan działania w tym obszarze.

Oprócz głównych obrad MCM, odbyły się też wydarzenia towarzyszące na wysokim szczeblu, takie jak  dialog ministerialny w ramach forum na temat podejść do łagodzenia skutków emisji dwutlenku węgla (IFCMA) oraz wydarzenie poświęcone zapewnieniu bezpiecznej i godnej zaufania sztucznej inteligencji (AI). Potwierdziły one zaangażowanie i wartość bieżących prac OECD na rzecz skutecznych i ambitnych działań klimatycznych oraz wiodącą rolę w globalnym kształtowaniu polityki dotyczącej sztucznej inteligencji i innych powstających technologii.

Oprócz przyjęcia  oświadczenia MCM (MCM Statement  (https://www.oecd.org/mcm/documents/2024-Ministerial-Council-Statement.pdf ), rezultaty i wydarzenia dały Organizacji silny mandat do kontynuowania prac w kierunku reagowania na bieżące wyzwania geopolityczne, gospodarcze i społeczne oraz wspierania silnego, zrównoważonego, sprzyjającego włączeniu społecznemu i odpornego wzrostu gospodarczego.

Na zakończenie obrad poinformowano, iż krajem przewodniczącym MCM w 2025 r. będzie Kostaryka.

Więcej informacji:

https://www.oecd.org/newsroom/media-advisory-oecd-ministerial-council-meeting-2-3-may-2024.htm


Photo: OECD

 

{"register":{"columns":[]}}