W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym – 2019 IEA Ministerial

31.12.2019

W dniach 5 – 6 grudnia 2019 r. w Paryżu odbyło się posiedzenie Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency) na szczeblu ministerialnym, któremu przewodniczył Minister Klimatu RP Pan Michał Kurtyka.

OECD

Posiedzenie okazało się wielkim sukcesem! Po raz pierwszy od 10 lat – czyli całej epoki w sensie zmian na rynku energetycznym – wszystkie 30 państw przyjęło wspólny tekst Komunikatu. To o tyle wyjątkowe osiągnięcie polskiego przewodnictwa, że w sprawach energetyczno-klimatycznych na forach globalnych uzgodnione stanowiska z silnym zaznaczeniem kwestii bezpieczeństwa energetycznego, transformacji energetycznej i jednocześnie zagadnień klimatycznych w formie zobowiązań politycznych nie następuje niemal nigdy. W ostatnich dniach i godzinach negocjacji ostatecznego tekstu Polska bardzo blisko współpracowała z USA, co dodatkowo wzmocniło dwustronne relacje energetyczne. W bezpośrednie rozmowy zaangażowani byli oprócz Pana Michała Kurtyki, Ministra Klimatu, także Pan Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w KPRM i Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Pan Tomasz Dąbrowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.   

Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest najbardziej prestiżową a jednocześnie najbardziej profesjonalną organizacją międzynarodową zajmującą się kwestiami polityki energetycznej. MAE tworzy i wyznacza najnowsze kierunki w obszarze energii w sposób bezstronny i apolityczny. Identyfikując jednocześnie zagrożenia wynikające z bieżących trendów Agencja opracowuje także zestawy najbardziej optymalnych rozwiązań, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Rada Zarządzająca (Governing Board) jest najwyższym ciałem zarządczym Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Raz na 2 lata Rada Zarządzająca IEA spotyka się na szczeblu ministerialnym – IEA Ministerial. Zasadniczą rolą sesji ministerialnej jest nie tylko określenie priorytetów pracy i analityki IEA na kolejne dwa lata, ale przede wszystkim zderzenie priorytetów sektorowych największych przedsiębiorstw energetycznych świata z politykami i planami rządów.

Sesje ministerialne IEA mają swoją dynamikę od lat i są najbardziej cenionym forum otwartych dyskusji business-governments na świecie. W zakresie uczestnictwa i poziomu reprezentacji świata energii, IEA Ministerial jest zgromadzeniem bardziej prestiżowym niż coroczne spotkania w Davos.

Po raz pierwszy w historii na przewodniczącego sesji ministerialnej IEA został wybrany przedstawiciel regionu Europy Centralnej, co jest nie tylko olbrzymim prestiżem i uznaniem dla polskiej drogi transformacyjnej ze strony środowiska międzynarodowego ale i okazją do znaczącego pogłębienia relacji biznesowych i politycznych.

W ramach pierwszego dnia posiedzenia odbyła się debata skupiająca Ministrów ds. Energii z krajów członkowskich i stowarzyszonych z MAE, jak również prezesów wiodących światowych firm energetycznych, które tworzą Radę Biznesu Energetycznego MAE (Energy Business Council) – z polskiej strony obecni będą Prezesi PGE, LOTOS, ORLEN, PGNiG i PERN.

W drugim dniu agenda posiedzenia oparta została na priorytetach prac MAE - wzmocnieniu bezpieczeństwa w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych i ryzykach z tym związanych, transformacji energetycznej - uwzględniając wszystkie paliwa i wszystkie technologie oraz współpracę z krajami stowarzyszonymi i przyszłość Agencji.

W ramach posiedzenia, pierwszego dnia miały miejsce także tzw. wydarzenia dodatkowe (side events) nt. Kobiet w Energii, energii w Afryce i możliwości jakie stoją przed kontynentem i światem, Wodór: priorytety krótkoterminowe dla rządów i przemysłu, CCUS: nowe możliwości wdrożenia oraz Clean Eenergy Transition.

Organizacja przez Polskę posiedzenia Rady Zarządzającej MAE na szczeblu ministerialnym w Paryżu była możliwa dzięki zaangażowaniu sponsora strategicznego –  Polskiej Grupy Energetycznej. Nieocenione wsparcie ze strony Polskiej Grupy Energetycznej pozwoliło podkreślić wyjątkowy charakter wydarzenia, które odbije się echem na całym świecie.          


Zdj: Jad Mouawad‏ @jadmouawad

{"register":{"columns":[]}}