W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Potencjał e-paliw w procesie dekarbonizacji sektora transportowego morskiego i lotniczego

09.01.2023

W styczniu 2023 r. Międzynarodowe Forum Transportu (ITF) opublikowało raport dotyczący potencjału e-paliw w procesie dekarbonizacji sektora transportowego morskiego i lotniczego pt. The Potential of E-fuels to Decarbonise Ships and Aircraft.

itf

W publikacji eksperci ITF analizują potencjał nowych paliw w zakresie dekarbonizacji lotnictwa i żeglugi morskiej. Paliwa takie jak wodór, amoniak i syntetyczne węglowodory mogą być produkowane ze źródeł odnawialnych. Mogą być również łatwiejsze do zastosowania niż inne nowe technologie nisko- i bezemisyjne. Istnieje jednak wiele niewiadomych dotyczących zwiększenia skali ich wykorzystania. Obejmują one koszty, potrzeby infrastrukturalne, wymagania operacyjne i wpływ na zdrowie. W publikacji dokonano przeglądu najnowszego stanu wiedzy na temat produkcji i wykorzystania nowych paliw w sektorze żeglugi i lotnictwa oraz wskazano niezbędne działania do przyspieszenia ich użycia.

Raport jest dostępny publicznie: https://www.itf-oecd.org/potential-e-fuels-decarbonise-ships-aircraft


Photo: © OECD/ITF 2023

ITF (2023), “The Potential of E-fuels to Decarbonise Ships and Aircraft”, International Transport Forum Policy Papers, No. 111, OECD Publishing, Paris.

{"register":{"columns":[]}}