Poziom życia w państwach OECD
14.04.2020
„How's Life?” jest raportem, publikowanym co dwa lata, który opisuje niektóre z podstawowych aspektów życia determinujących odczuwany dobrobyt ludzi w OECD i krajach partnerskich. Jego ostatnia wersja została opublikowana w połowie marca br. Oprócz ogólnej oraz horyzontalnej oceny dobrostanu państw zrzeszonych w OECD, w dokumencie tym zawarte są również fiszki krajowe.
OECD podkreśla we wskazanym dokumencie, że w przeciągu ostatnich 10 lat Polska zanotowała jeden z najwyższych wzrostów dobrobytu materialnego oraz satysfakcji z życia ze wszystkich państw Organizacji. W raporcie odnotowano także, że na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia Polska poczyniła znaczące postępy w zakresie poprawy jakości edukacji szkolnej (mierzone testami PISA) oraz ograniczenia nierówności dochodowych (niewielki spadek wskaźnika Giniego oraz wolniejszy niż w innych krajach przyrost majątku 20% najzamożniejszych). Należy przy tym zauważyć, że OECD posiłkuje się danymi ankietowymi. Ostatnie badania m.in. Pawła Bukowskiego (LSE) czy Filipa Novokmeta (Paris School of Economics), w których wykorzystano informacje podatkowe przeczą tym tezom. Temat nierówności został w tym roku również podjęty przez Michała Brzezińskiego (Uniwersytet Warszawski), Michała Mycka i Mateusza Najsztuba (CenEA) – wskazywali oni na niższe tempu wzrostu nierówności niż Bukowski i Novokmet, jednak również ich zdaniem nierówności w Polsce są większe niż się powszechnie przypuszcza i dość wysokie na tle innych krajów, gdzie przeprowadzono porównywalne analizy.
Z drugiej strony, dokument podkreśla nie najlepszy stan jakości środowiska naturalnego w Polsce – niemal 100% obywateli jest narażonych na zanieczyszczone powietrze, którego stan stale się pogarsza. OECD wskazuje również na niezadawalający stan gospodarki mieszkaniowej w Polsce - ze względu na brak lokali mieszkaniowych w największych miastach, występuje ich znaczne przeludnienie. Średnie miesięczne wydatki gospodarstw domowych związane z opłatami mieszkaniowymi są zarazem wyższe aniżeli w innych państwach OECD. Posiadanie mieszkania na własność, które jest standardem w polskich warunkach ogranicza mobilność, ale z drugiej strony skutkuje wysokim poziom akumulacji majątku, na który wskazuje OECD.
OECD wspomina również o niskim wolumenie wyprodukowanych środków trwałych, aktywów własności intelektualnej czy inwestycji w B&R, jednak w ostatnich latach zauważany jest ich szybki procentowy przyrost. Ze względu na efekt niskiej bazy, ich wzrost w ostatnich latach był znaczący. W dokumencie zwrócono również uwagę na niski poziom więzi społecznych, zarówno w zakresie zaangażowania w organizacje społeczeństwa obywatelskiego, czy możliwość polegania na innych w trudnych sytuacjach.
Podsumowując, materialne i subiektywne zadowolenia z życie w Polsce rośnie w szybkim tempie na przestrzeni ostatnich kilku lat, jednak pozostaje szereg dziedzin (środowisko, mieszkalnictwo), w których potrzebne jest pilne podjęcie działań.
Więcej informacji:
https://www.oecd-ilibrary.org/economics/how-s-life/volume-/issue-_9870c393-en
http://www.oecd.org/statistics/how-s-life-23089679.htm
OECD (2020), How's Life? 2020: Measuring Well-being, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/9870c393-en
Photo: ©OECD 2020