W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Private Finance for Sustainable Development Conference 2020

01.03.2020

“Progress is impossible without change, and those who cannot change their minds cannot change anything” – te słowa irlandzkiego dramatopisarza i aktywisty George’a Bernarda Shawa przytoczył Angel Gurría, Sekretarz Generalny (SG) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podczas otwarcia konferencji wysokiego szczebla Private Finance for Sustainable Development (PF4SD) Conference, która odbyła się 29 stycznia 2020 r. w Paryżu.

OECD

Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, organizowanego przez Dyrekcję Współpracy Rozwojowej (Development Co-operation Directorate, DCD) OECD, było harmonizowanie finansowania z Celami Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDGs). Konferencja PF4SD zgromadziła przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego, w tym decydentów politycznych, inwestorów, prezesów dużych przedsiębiorstw oraz badaczy zajmujących się tematyką finansowania mieszanego, inwestycji na rzecz rozwoju społecznego, a także „zielonych” inwestycji.

Otwierając konferencję, SG OECD przypomniał, że na realizację SDGs została już tylko dekada, postęp jest zbyt wolny, w związku z czym kluczowe znaczenie ma mobilizowanie różnych form finansowania, w tym inwestycji sektora prywatnego. Bez innowacyjnych rozwiązań inwestycyjnych nie uda się zrealizować celów Agendy 2030.

Jorge Moreira da Silva, szef DCD OECD zaznaczył, że chociaż w ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost inwestycji sektora prywatnego, nie zawsze mamy pewność czy środki trafiają do najbardziej potrzebujących grup odbiorców. W tym kontekście dużą rolę odgrywają tzw. Zasady z Kampali (Kampala Principles) opracowane przez Globalne Partnerstwo na rzecz Efektywnej Współpracy Rozwojowej (Global Partnership for Effective Development Co-operation, GPEDC), które zawierają wskazówki w zakresie efektywnego dysponowania środkami publicznymi w procesie tworzenia nowych lub ulepszania istniejących partnerstw z sektorem prywatnym na poziomie krajowym. Zasady z Kampali są wsparciem dla rządów państw, przedsiębiorstw oraz innych aktorów, którzy współpracują ze sobą w celu poprawiania jakości życia ludzi, dbając jednocześnie o kwestie środowiskowe.       

W przemówieniu otwierającym Kanini Mutooni, Dyrektor Zarządzajaca ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki globalnej sieci inwestorów na rzecz rozwoju Toniic podkreśliła, że od przyjęcia w 2015 roku tzw. Addis Ababa Action Agenda, dokumentu, który ustanowił nowe globalne ramy na rzecz zrównoważnego rozwoju poprzez zharmonizowanie wszystkich polityk oraz przepływów finansowych z priorytetami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi, niestety niewiele się zmieniło. Udało się zrealizować tylko 15% inwestycji na rzecz Afryki, kontynentu, który wciąż pozostaje daleko w tyle w kontekście realizacji Agendy 2030. Przypomniała jednocześnie, że im większa jest przepaść rozwojowa, tym większe jest zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa Afryki, a tym samym całego świata. Zaapelowała jednocześnie, aby obecna dekada była czasem rzeczywistych działań i realizacji założonych celów.

Travis Spence, Dyrektor Zarządzający Morgan Asset Management zwrócił uwagę na pozytywną tendecję w działaniach inwestorów – zrównoważony rozwój stanowi ważne porfolio dla 80% z nich. Wyzwaniem pozostaje natomiast znalezienie skutecznych sposobów na alokowanie kapitału w te miejsca, gdzie jest najbardziej potrzebny. 

Sony Kapoor, Dyrektor Zarządzający Re-Define podkreślił, że problemem nie jest brak środków finansowych, ale mało zróżnicowany sposób inwestowania – 90% inwestycji w państwach OECD pozostaje na rynkach członków Organizacji. Według tego uznanego makroekonomisty, sektor finansowy stoi przed prawdziwym wyzwaniem, ponieważ jak dotąd żadne innowacje nie pomogły przekierować środków z miejsc, w których jest ich za dużo w te, w których brakuje kapitału, a gdzie zwrot z inwestycji może być największy!

Susanna Moorehead, Przewodnicząca Komitetu Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee, DAC) OECD przyznała, że kwestie dotyczące finansowania rozwoju stanowią jedną z najbardziej frustrujących części pracy w tym obszarze. Podkreśliła, że chociaż środki finansowe pochodzące z sektora prywatnego rosną, czynniki takie jak ryzyko inwestowania, brak jasno określonych ram regulacyjncyh oraz niestabilność polityczna sprawiają, że tylko 6% środków trafia do krajów najmniej rozwiniętych, a ponadto inwestycje ograniczają się tylko do wybranych sektorów, zwłaszcza infrastrukturalnego. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że nowa platforma ds. finansowania zrównoważonego rozwoju przez sektor prywatny uworzona w ramach DAC (Community of Practice on Private Finanse for Sustainable Development) będzie szansą na wypracowanie skutecznych rozwiązań w tej dziedzinie.

Więcej informacji: https://oecd-events.org/PF4SD

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}