Private Finance for Sustainable Development Conference 2020
01.03.2020
“Progress is impossible without change, and those who cannot change their minds cannot change anything” – te słowa irlandzkiego dramatopisarza i aktywisty George’a Bernarda Shawa przytoczył Angel Gurría, Sekretarz Generalny (SG) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podczas otwarcia konferencji wysokiego szczebla Private Finance for Sustainable Development (PF4SD) Conference, która odbyła się 29 stycznia 2020 r. w Paryżu.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia, organizowanego przez Dyrekcję Współpracy Rozwojowej (Development Co-operation Directorate, DCD) OECD, było harmonizowanie finansowania z Celami Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals, SDGs). Konferencja PF4SD zgromadziła przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego, w tym decydentów politycznych, inwestorów, prezesów dużych przedsiębiorstw oraz badaczy zajmujących się tematyką finansowania mieszanego, inwestycji na rzecz rozwoju społecznego, a także „zielonych” inwestycji.
Otwierając konferencję, SG OECD przypomniał, że na realizację SDGs została już tylko dekada, postęp jest zbyt wolny, w związku z czym kluczowe znaczenie ma mobilizowanie różnych form finansowania, w tym inwestycji sektora prywatnego. Bez innowacyjnych rozwiązań inwestycyjnych nie uda się zrealizować celów Agendy 2030.
Jorge Moreira da Silva, szef DCD OECD zaznaczył, że chociaż w ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost inwestycji sektora prywatnego, nie zawsze mamy pewność czy środki trafiają do najbardziej potrzebujących grup odbiorców. W tym kontekście dużą rolę odgrywają tzw. Zasady z Kampali (Kampala Principles) opracowane przez Globalne Partnerstwo na rzecz Efektywnej Współpracy Rozwojowej (Global Partnership for Effective Development Co-operation, GPEDC), które zawierają wskazówki w zakresie efektywnego dysponowania środkami publicznymi w procesie tworzenia nowych lub ulepszania istniejących partnerstw z sektorem prywatnym na poziomie krajowym. Zasady z Kampali są wsparciem dla rządów państw, przedsiębiorstw oraz innych aktorów, którzy współpracują ze sobą w celu poprawiania jakości życia ludzi, dbając jednocześnie o kwestie środowiskowe.
W przemówieniu otwierającym Kanini Mutooni, Dyrektor Zarządzajaca ds. Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki globalnej sieci inwestorów na rzecz rozwoju Toniic podkreśliła, że od przyjęcia w 2015 roku tzw. Addis Ababa Action Agenda, dokumentu, który ustanowił nowe globalne ramy na rzecz zrównoważnego rozwoju poprzez zharmonizowanie wszystkich polityk oraz przepływów finansowych z priorytetami gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi, niestety niewiele się zmieniło. Udało się zrealizować tylko 15% inwestycji na rzecz Afryki, kontynentu, który wciąż pozostaje daleko w tyle w kontekście realizacji Agendy 2030. Przypomniała jednocześnie, że im większa jest przepaść rozwojowa, tym większe jest zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa Afryki, a tym samym całego świata. Zaapelowała jednocześnie, aby obecna dekada była czasem rzeczywistych działań i realizacji założonych celów.
Travis Spence, Dyrektor Zarządzający Morgan Asset Management zwrócił uwagę na pozytywną tendecję w działaniach inwestorów – zrównoważony rozwój stanowi ważne porfolio dla 80% z nich. Wyzwaniem pozostaje natomiast znalezienie skutecznych sposobów na alokowanie kapitału w te miejsca, gdzie jest najbardziej potrzebny.
Sony Kapoor, Dyrektor Zarządzający Re-Define podkreślił, że problemem nie jest brak środków finansowych, ale mało zróżnicowany sposób inwestowania – 90% inwestycji w państwach OECD pozostaje na rynkach członków Organizacji. Według tego uznanego makroekonomisty, sektor finansowy stoi przed prawdziwym wyzwaniem, ponieważ jak dotąd żadne innowacje nie pomogły przekierować środków z miejsc, w których jest ich za dużo w te, w których brakuje kapitału, a gdzie zwrot z inwestycji może być największy!
Susanna Moorehead, Przewodnicząca Komitetu Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee, DAC) OECD przyznała, że kwestie dotyczące finansowania rozwoju stanowią jedną z najbardziej frustrujących części pracy w tym obszarze. Podkreśliła, że chociaż środki finansowe pochodzące z sektora prywatnego rosną, czynniki takie jak ryzyko inwestowania, brak jasno określonych ram regulacyjncyh oraz niestabilność polityczna sprawiają, że tylko 6% środków trafia do krajów najmniej rozwiniętych, a ponadto inwestycje ograniczają się tylko do wybranych sektorów, zwłaszcza infrastrukturalnego. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że nowa platforma ds. finansowania zrównoważonego rozwoju przez sektor prywatny uworzona w ramach DAC (Community of Practice on Private Finanse for Sustainable Development) będzie szansą na wypracowanie skutecznych rozwiązań w tej dziedzinie.
Więcej informacji: https://oecd-events.org/PF4SD