W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przegląd współpracy rozwojowej Niemiec

19.07.2021

9 czerwca 2021 r. ukazał się raport podsumowujący przegląd partnerski współpracy rozwojowej Niemiec „OECD Development Co-operation Peer Reviews: Germany 2021”, który został przeprowadzony przez państwa członkowskie Komitetu Pomocy Rozwojowej (Development Assistance Committee, DAC) OECD.

przeglad Niemcy

W trakcie przeglądów partnerskich DAC analizowane są postępy, które państwa członkowskie Komitetu wypracowały w zakresie  kształtowania polityk, systemów i programów współpracy rozwojowej, jak również sposobu ich wdrażania. Państwa członkowskie DAC poddawane są kompleksowym przeglądom partnerskim średnio co 5-6 lat zarówno w obszarze współpracy rozwojowej, jak i pomocy humanitarnej.  

Przegląd partnerski współpracy rozwojowej Niemiec objął szereg konsultacji z aktorami zaangażowanymi we współpracę rozwojową w Niemczech, jak również w dwóch państwach partnerskich: Rwandzie i Tunezji. Z powodu pandemii COVID-19 trwające 9 miesięcy konsultacje zostały przeprowadzone w formie wirtualnej. Powyższy raport zawiera nie tylko wyniki badań, ale także rekomendacje DAC oraz analizę Sekretariatu Dyrekcji Współpracy Rozwojowej (Development Co-operation Directorate, DCD) OECD, którego eksperci wspierają merytorycznie przeglądy partnerskie DAC.                                                          

W przeglądzie doceniono wiarygodność Niemiec na arenie międzynarodowej, zwłaszcza silną gospodarkę i stabilne przywództwo, jak również powszechne stosowanie Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz Porozumienia Paryskiego ws. Klimatu jako warunków koniecznych krajowego i globalnego dobrobytu. Podkreślono, że Niemcy dążą do budowania pokoju na świecie i są gotowe wziąć odpowiedzialność za globalny rozwój oraz dawać przykład właściwego postępowania, czego przykładem było przyjęcie dużej liczby uchodźców w 2015 roku. 

Eksperci, którzy dokonali przeglądu orzekli, że niezbędne są dalsze prace nad niemiecką Strategią Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Strategy) mające na celu wyeliminowanie niespójności występujących między politykami krajowymi i europejskimi a globalnymi Celami Zrównoważonego Rozwoju, a w szczególności negatywnych skutków rozbieżności dla państw rozwijających się. Ponadto, zarekomendowano między innymi, aby Niemcy wykształtowały przejrzystą, strategiczną wizję swojej współpracy rozwojowej, w tym na poziomie technicznym, na szczeblu całego rządu federalnego, jak i organizacji wdrażających politykę rozwojową. Zwrócono także uwagę na konieczność położenia większego nacisku na równość szans kobiet i mężczyzn oraz wzmocnienia roli kobiet w celu wywiązania się z ambitnego planu w tym obszarze, co również wymaga wzmocnienia personelu zajmującego się problematyką równości szans.

Więcej informacji:

https://www.oecd-ilibrary.org/development/oecd-development-co-operation-peer-reviews-germany-2021_bb32a97d-en

https://www.oecd.org/dac/oecd-development-co-operation-peer-reviews-germany-2021-bb32a97d-en.htm

https://www.oecd.org/dac/peer-reviews/


Photo: ©OECD 2021

OECD (2021), OECD Development Co-operation Peer Reviews: Germany 2021, OECD Development Co-operation Peer Reviews, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/bb32a97d-en

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}