W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przystąpienie Bułgarii do NEA

02.01.2021

1 stycznia 2021 roku Bułgaria stała się najmłodszym 34. członkiem Agencji Energii Jądrowej OECD (NEA).

oecd

W trakcie wirtualnej ceremonii powitania Bułgarii Sekretarz Generalny OECD Angel Gurría powiedział, że „członkostwo Bułgarii wzbogaci pracę NEA w takich obszarach jak bezpieczeństwo jądrowe i regulacje oraz likwidacja i zarządzanie odpadami radioaktywnymi. Przystąpienie Bułgarii do Agencji podkreśla również rozwijającą się współpracę pomiędzy Bułgarią a OECD".

Dyrektor Generalny NEA William D. Magwood, witając nowy kraj członkowski we wspólnocie NEA, podkreślił, że Bułgaria podziela ten sam sposób myślenia o ciągłym doskonaleniu i zorientowaniu na przyszłość, co członkowie Agencji. „Cieszymy się, że dołączył do nas kolejny kraj z tego ważnego regionu świata i oczekujemy wkładu, jaki eksperci z Bułgarii wniosą do pracy NEA" – zaznaczył Dyrektor Generalny.

W ceremonii z ramienia Bułgarii wziął udział premier kraju p. Bojko Borisow.

Bułgaria posiada obecnie jedną elektrownię jądrową w Kozłoduju z dwoma blokami VVER, które wytwarzają około jednej trzeciej krajowej energii elektrycznej. W planach jest budowa nowego bloku w Kozłoduju oraz dwóch kolejnych w Belene. Rozszerzenie wykorzystania energii jądrowej jest dla Bułgarii strategicznym priorytetem, wspierającym jej wysiłki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Posiadając kilkudziesięcioletnie doświadczenie w zakresie reaktorów VVER, Bułgaria wzmocni zdolność NEA do zajmowania się kwestiami związanymi z technologiami reaktorów wodnych ciśnieniowych i ich charakterystyką operacyjną. Jednocześnie NEA będzie wspierać wysiłki Bułgarii w wielu obszarach technicznych i politycznych, w tym w pracach nad budowaniem potencjału w zakresie umiejętności jądrowych w tym kraju, w opracowywaniu i stosowaniu danych jądrowych i kodów symulacyjnych, a także w wielu kwestiach związanych z gospodarką odpadami radioaktywnymi, likwidacją elektrowni i ekonomiką jądrową.

Więcej informacji:

https://www.oecd-nea.org/jcms/pl_52736/bulgaria-becomes-the-nuclear-energy-agency-s-34th-member


Photo: SP RP przy OECD

{"register":{"columns":[]}}