W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwój gospodarek azjatyckich

29.08.2022

W publikacji, „Prognozy gospodarcze dla Azji południo-wschodniej, Indii i Chin na 2022 r. Finansowanie równoważonego ożywienia gospodarczego po COVID-19.”, OECD stwierdza, iż według jej prognoz wschodzące gospodarki azjatyckie wzrosną o 5,8% średnio w 2022 r. i 5,2% w 2023 r. Jednak tempo ożywienia nie będzie jednakowe. Analitycy OECD wskazują ponadto na kilka czynników, które mogą spowolnić proces odbudowy gospodarczej w krajach regionu.

raport 2022

Po pierwsze, zagrożeniem jest obecna i możliwe nowe fale COVID-19 oraz potencjalne pojawienie się nowych wariantów patogenu. W raporcie OECD zwraca uwagę, iż wariant Omicron powoduje obecnie gwałtowny wzrost liczby zachorowań. Realizowane przez państwa azjatyckie programy szczepień były ważnym narzędziem w walce z pandemią, ale konieczne jest zapewnienie gotowych dostaw szczepionek wszędzie tam, gdzie jest potrzeba. W tym kontekście istotną rolę odegrać może międzynarodowa współpraca. Państwa powinny też dalej rozwijać narzędzia cyfrowe, w tym telezdrowie i telemedycyna. Ważne jest też prowadzenie kampanii zachęcającej społeczeństwa do szczepień. Po drugie, państwa azjatyckie muszą stawić czoła rosnącej inflacji, szczególnie prognozowanej w sektorze energii i w odniesieniu do produktów żywnościowych. Negatywny wpływ na ceny mogą mieć też powstałe zakłócenia łańcuchów dostaw. Po trzecie, istnieje ryzyko, iż stopy procentowe będą rosnąć w USA, co może doprowadzić do pogorszenia się warunków pozyskiwania kapitału zagranicznego dla finansowania rozwoju gospodarczego regionu. Czwartym, równie  istotnym czynnikiem, jest niestabilność polityczna w Birmie oraz wojna w Ukrainie.

OECD podkreśla, że prognozowany rozwój gospodarek azjatyckich nie będzie możliwy bez zapewnienia i zidentyfikowania odpowiednich źródeł finansowania. Walka z pandemią spowodowała pojawienie się wysokiego deficytu finansowego i długu publicznego. Jednocześnie prowadzona była akomodacyjna polityka monetarna, która utrzymywała koszty kredytu na niskim poziomie, podczas gdy naturalna stopa procentowa spadła w większości krajów. Oprócz zatem przyjęcia odpowiedniej strategii zarządzania długiem publicznym, państwa mogą poszukać alternatywnych źródeł finansowania, np. obligacje ekologiczne, społeczne i związane ze zrównoważonym rozwojem. Rozwiniecie rynków tego rodzaju obligacji tematycznych wymaga jednak wypracowania ram prawnych i regulacyjnych.

W opinii OECD, finansowanie ożywienia gospodarek azjatyckich wymaga rozwoju rynków kapitałowych. W przypadku niektórych państw regionu rynek obligacji jest na wczesnym etapie, a ramy instytucjonalne i prawne dopiero się rozwijają, jednocześnie poziom ochrony inwestorów i przejrzystości pozostają niewystarczające. OECD wskazuje jednocześnie, iż w krajach o bardziej zaawansowanych rynkach kapitałowych nadal istnieje możliwość dywersyfikacji inwestorów i poprawy płynności rynków wtórnych.

W opinii ekspertów Organizacji wzmocnienie stabilności krajowego systemu finansowego państw azjatyckich oraz transgranicznych przepływów kapitałowych możliwe jest poprzez przyjęcie przez władze środków polityki makroostrożnościowej.

Więcej informacji:
https://www.oecd-ilibrary.org/development/economic-outlook-for-southeast-asia-china-and-india_23101113


OECD (2022), Economic Outlook for Southeast Asia, China and India 2022: Financing Sustainable Recovery from COVID-19, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/e712f278-en   

Photo:©OECD 2022; Cover design by Aida Buendía (OECD Development Centre) ©Shutterstock.com                                                                                         

{"register":{"columns":[]}}