Rozwój nauki i technologii związany z AI
15.07.2020
OECD w ramach serii STI Working Papers 2020/05 wydało najnowszy dokument roboczy Identifying and measuring developments in artificial intelligence - Making the impossible possible, który identyfikuje i mierzy rozwój nauki, algorytmów i technologii związanych ze sztuczną inteligencją Artificial Intelligence (AI). Korzystając z informacji zawartych w publikacjach naukowych, oprogramowania open source (OSS) i patentów, publikacja dowodzi znaczny wzrost zmian związanych z AI w ostatnich latach.
Sztuczna inteligencja będzie mieć daleko idące konsekwencje gospodarcze, ze względu na fakt, iż może zrewolucjonizować produkcję i wpłynąć na kształt gospodarek i społeczeństw. Potencjał i zasoby technologiczne spowodowały, iż kraje OECD i G20 uzgodniły kluczowe zasady mające na celu wspieranie rozwoju etycznej i godnej zaufania AI. Jednakże praktyczne wdrożenie takich zasad wymaga ogólnego zrozumienia, zarówno pod względem rozwoju naukowego, technologicznego, jak
i możliwych zastosowań.
Strategia opisana w publikacji ma na celu stworzenie definicji sztucznej inteligencji, która może uwzględniać jedynie przeszłe i obecne ewolucje i będzie musiała być okresowo weryfikowana i dostosowywana do zachodzących zmian.
Identyfikacja i pomiar AI nie jest łatwy. Badania służącące do zmierzenia i rozwoju AI obejmują szeroki zakres: dla przykładu jedną z technik opracowanych w badaniach AI są zastosowania w genetyce, ekologii, ekonomii i innych dziedzinach. Ale istnieją również odrębne kierunki, które nie są związane z AI, a które zapewniły bezpośredni na nią wpływ, do których należą statystyki, matematyka, optymalizacja, mikroprocesory, itp.
Wreszcie, jak każda dziedzina nauki i technologii, sztuczna inteligencja obejmuje zakres badań podstawowych i innowacyjnych. Ponadto, jako dziedzina związana z informatyką, jest wdrażana za pomocą kodu oprogramowania. Dlatego też, aby określić rozwój sztucznej inteligencji, ważne jest gromadzenie i wykorzystywanie danych, które odzwierciedlają rozwój podstawowych nauk, innowacji technologicznych i oprogramowania.
Wykres 5.2 przedstawia ewolucję publikacji naukowych w AI od 1996 r. Na początku 2000 r. liczba publikacji dot. AI znacznie przyspieszyła. Od 2015 r. liczba dokumentów związanych z AI ponownie znacząco wzrosła, średnio o 23% rocznie.
Więcej informacji:
Baruffaldi, S., et al. (2020), "Identifying and measuring developments in artificial intelligence: Making the impossible possible", OECD Science, Technology and Industry Working Papers, No. 2020/05, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/5f65ff7e-en
Photo: © OECD 2020