W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminaruim NAEC

22.04.2024

W dniu 22 kwietnia 2024 r. z wizytą w siedzibie OECD w Paryżu przebywała Profesor Beata Javorcik, Główna Ekonomistka Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD). Na zaproszenie Sekretarza Generalnego OECD, Pana Matiasa Cormanna wzięła udział w seminarium pn. Navigating Turbulent Times. Spotkanie Stałych Przedstawicieli Państw Członkowskich OECD odbyło się w ramach jednego z serii seminariów Friends of New Approaches to Economic Challenges (NAEC).

OECD

Jako główna prelegentka spotkania, Pani prof. Javorcik w przygotowanej prezentacji skupiła się na omówieniu wyzwań stojących przed decydentami politycznymi rynków wschodzących, przedstawiając sugestie dotyczące tego, w jaki sposób kraje mogą wykorzystać możliwości stwarzane przez zmieniający się krajobraz gospodarczy. Udział rynków wschodzących w globalnym systemie gospodarczym stale rośnie i jest dobrze widoczny w globalnym PKB, handlu międzynarodowym oraz międzynarodowych przepływach kapitału. Na ich przyszłe wyniki gospodarcze wpływ będzie miał szereg czynników: czynniki geopolityczne, które przekształcają globalne łańcuchy wartości oraz postępująca fragmentaryzacja geoekonomiczna; kierunki przepływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych; rosnąca siła walut gospodarek wschodzących; niezakłócony i niezawodny dostęp do surowców krytycznych oraz zmiany strukturalne wymuszane przez zieloną transformację.

W toku dyskusji poruszono m.in. kwestię roli EBRD jako instytucji wspierającej i przyciągającej inwestycje, możliwości zaangażowania inwestorów instytucjonalnych, także vis-vis ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem przez spółki giełdowe oraz rosnącej presji inflacyjnej na ceny produktów i usług.

Część z omawianych tematów została również poruszona i dokładniej przeanalizowana w okresowym raporcie przygotowanym przez EBRD pn. Transition Report 2023-24: Transitions big and small, który został upubliczniony w listopadzie 2023 r. Opisuje on, w jaki sposób głęboka transformacja strukturalna globalnej gospodarki wpływa na źródła utrzymania i warunki życia ludzi w regionach aktywności EBOR. Koncentruje się na ważnych "dużych przemianach", takich jak przejście na zrównoważoną gospodarkę, rekonfiguracja globalnych łańcuchów dostaw oraz walka o surowce wymagane przez gospodarkę cyfrową i ekologiczną. W dalszej kolejności pokazuje, jak trendy na poziomie makro przekładają się na "małe zmiany" w wymiarze jednostki: zmiany w karierze zawodowej, w zdrowiu fizycznym i psychicznym, w mieszkalnictwie i - ostatecznie - zmiany w ogólnym zadowoleniu ludzi z życia.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Prof. Beata Javorcik jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Oksfordzie. Specjalizuje się w ekonomii rozwoju oraz w handlu międzynarodowym. Od września 2019 jest główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i zarazem   pierwszą kobietą na tym stanowisku w EBOiR. Zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarki rynkowej w 34 krajach  Europy Środkowo-Wschodniej, Azji Środkowej i Maghrebu. 

Inicjatywa New Approaches to Economic Challenges (NAEC) utworzona w ramach OECD w 2012 roku ma na celu lepsze zrozumienie współzależności i złożoności globalnej gospodarki. Przedstawia perspektywę powiązanych wyzwań, identyfikuje narzędzia analityczne i polityczne potrzebne do ich zrozumienia oraz tworzy narracje, które najlepiej przekazują je decydentom.

Więcej nt. inicjatywy NAEC można znaleźć pod adresem:

https://www.oecd.org/naec/

Cały raport EBRD pn. Transition Report 2023-24: Transitions big and small jest dostępny pod adresem:

https://www.ebrd.com/news/publications/transition-report/transition-report-202324.html


Photo: OECD

{"register":{"columns":[]}}