W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Transformacja energetyczna Polski przy wsparciu IEA

27.09.2023

Odejście Polski od paliw kopalnych w stronę odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej może nieść ze sobą szanse rozwojowe i ograniczone koszty społeczne dzięki efektywnej współpracy administracji, biznesu i nauki. Długoletnia obecność Polski w IEA sprzyja temu wyzwaniu.

konf.

W dniu 27 września 2023 r. Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD zorganizowało w partnerstwie z Orlen S.A. konferencję pt. „Energy security and climate policy in the wake of the energy crisis – the role of politics, business and society in the transition towards low-carbon future”. Spotkanie otworzył Ambasador Aleksander Surdej. Celem konferencji była dyskusja na temat wyzwań związanych z transformacją energetyczną Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej w dobie zmian klimatycznych i kryzysu energetycznego. Wzięli w niej udział przedstawiciele administacji, organizacji międzynarodowych, przedsiębiorstw oraz instytucji badawczych. Konferencja była także okazją do podkreślenia 15 lat członkostwa Polski w Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

Podczas konferencji Piotr Dziadzio Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podsumował 15-letni okres członkostwa Polski w IEA  zwracając uwagę na wsparcie jakiego Agencja udzielała krajom członkowskim w czasie kryzysu energetycznego przyczyniając się do wzmacniania globalnego bezpieczeństwa energetycznego. Dodatkowo konferencja była okazją do zaprezentowania Polityki Surowcowej Państwa, która jest nowym i dynamicznie rozwijającym się obszarem bezpieczeństwa energetycznego systemu opartego na niskoemisyjnych i odnawialnych źródłach energii.

IEA podczas wydarzenia reprezentowana była przez  Mary Warlick Zastępcę Dyrektora Wykonawczego, która w trakcie swojego wystąpienia podziękowała Polsce za jej bardzo aktywny udział w pracach organizacji przez 15 lat członkostwa, podkreślając zaangażowanie na rzecz budowania bezpieczeństwa energetycznego i sprawiedliwej transformacji. 

Druga część konferencji stanowiła okazję do prezentacji doświadczeń transformacji energetycznej podmiotów biznesowych. Wyzwania i plany rozwoju na najbliższe lata przedstawili Armen Artwich Wiceprezes Orlen S.A. oraz  Wanda Buk Wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Dla obu przedsiębiorstw transformacja jest wyzwaniem, ale także szansą na zielony, niskoemisyjny rozwój i wzmocnienie swojej pozycji zarówno na rynku międzynarodowym – środkowoeuropejskim jak i krajowym.

W trzeciej części konferencji głos zabrali przedstawiciele świata nauki, którzy zaprezentowali modelowe prognozy kosztów społecznych i szans rozwojowych związanych z odchodzeniem od emisyjnych źródeł energii objętych unijnym systemem handlu emisji (EU ETS).

Z polskiej strony wystąpili eksperci Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (CAKE KOBiZE), a ze strony OECD dr Martin Borowiecki z Departamentu Ekonomicznego. Konferencję zakończyła prezentacja dr hab. Jarosława Ćwiek-Karpowicza, reprezentującego Uniwersytet Warszawski oraz SP RP przy OECD, który przedstawił uzupełniające względem metod sondażowych sposoby badania nastrojów społecznych wobec energii jądrowej wykorzystujące trendy i ruch w Internecie.

{"register":{"columns":[]}}