Triumf niesprawiedliwości? Ewolucja systemów podatkowych według Gabriela Zucmana
06.03.2020
W ciągu zaledwie trzech lat Gabriel Zucman stał się supergwiazdą globalnych polityk publicznych dzięki swojej pracy nad dokumentowaniem sposobów ukrywania dochodów przez najzamożniejszych ludzi naszej planety (napisana w 2016 roku wspólnie z Thomas Pikettym praca „The Hidden Wealth of Nations: The Scourge of Tax Havens”) oraz dzięki opublikowanej w 2019 roku, napisanej wraz z Emmauel Saez i opublikowanej w 2019 roku pracy „The Triumph of Injustice”.
14 lutego 2020 roku Gabriel Zucman gościł w OECD i przedstawił wyniki swoich analiz nad ewolucją systemów opodatkowania (głównie w USA) w ciągu XX wieku.
Zucman jest gorącym zwolennikiem silnie progresywnych systemów podatkowych widząc w nich główne narzędzie skutecznej walki z nierównością ekonomiczną.
Zdaniem Zucmana tylko poprzez silnie progresywne opodatkowanie dochodów, majątku oraz spadków pozwala społeczeństwu utrzymać sprawiedliwy (tj. bardziej egalitarny) rozkład dochodów i bogactwa.
Prof. Zucman uważa, że silnie progresywne opodatkowanie jest żadną przeszkodą (nie zniechęca) do przedsiębiorczości, nie zmniejsza podaży ludzi, którzy wynalazki przekształcają w służące ludziom produkty i usługi. W koncepcjach skupionej wokół Piketty grupy francuskich ekonomistów (Piketty, Saez, Zucman) przedsiębiorcy mają prawo do „przejściowej własności”, ich sukces przedsiębiorczy nie powinien się przekładać na osobiste dochody, zostaje „skonfiskowany” przez podatki,
a przekazywanie majątku następnemu pokoleniu jest, według nich, głęboko niesprawiedliwe.
Pozostawiamy polityczne rekomendacje Zucmana bez komentarza. Pozostaje jednak podziw dla zaledwie 33-letniego ekonomisty, dla rzetelności jego empirycznych badań i obywatelskiej pasji.