W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wkład polityk ochrony konkurencji w zrównoważony rozwój

23.01.2023

W dniu 23 stycznia 2023 r. Sekretariat OECD zorganizował zamknięte sympozjum wysokiego szczebla „Pro-Competitive Policies for a Sustainable Economy”, którego celem było wymiana doświadczeń i opinii, jak dobrze funkcjonujące, otwarte i konkurencyjne rynki mogą wspierać wzrost gospodarczy i zieloną transformację.

23.01.23

W wydarzeniu organizowanym przez Wydział Konkurencji w Sekretariacie OECD udział wzięło prawie 200 zaproszonych osób z ministerstw, organów regulacyjnych i członków parlamentu, którzy zastanawiali się nad tym, jak osiągnąć zarówno wzrost gospodarczy, jak i ekologiczną transformację oraz jak polityka konkurencji może przyczynić się do osiągnięcia tego celu. Polskę podczas tego spotkania reprezentował pan Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W panelach dyskusyjnych, w których uczestniczyli wysocy rangą decydenci (jak Sabine Weyand Dyrektor Generalna DG Trade w Komisji Europejskiej czy prezes portugalskiego urzędu antymonopolowego Margarida Matos Rosa) i ekonomiści (jak prof. Daron Acemoglu z Massachusetts Institute of Technology), omawiano znaczenie roli polityki konkurencji w kontekście trwałego ożywienia gospodarczego jako części podejścia obejmującego całą administrację.

Aby osiągnąć tak bardzo potrzebny efekt spirali innowacji, rozpowszechniania technologii i ekonomii skali, prowadzący do trwałego ożywienia gospodarczego i ekologicznej transformacji z dużymi korzyściami dla całej gospodarki, środki prokonkurencyjne muszą być płynnie połączone z polityką handlową, przemysłową, środowiskową, innowacyjną i regulacyjną. Uznając fakt, że pomoc publiczna może być potrzebna w przypadku niektórych dóbr publicznych i mogą służyć jako bodziec do rozpoczęcia inwestycji, które w przeciwnym razie nie zostałyby zrealizowane (np. w zakresie czystych technologii), dyskusja dotyczyła również roli, jaką dobrze funkcjonujące otwarte rynki mogą odgrywać w zapewnieniu stałego przepływu inwestycji w innowacje oraz ich trwałego i skutecznego wdrażania, co prowadzi do zwiększenia wydajności i wzrostu gospodarczego.

Jeszcze w tym roku zostanie opublikowany dokument do dyskusji OECD zawierający wyniki dyskusji.

Więcej informacji nt. sympozjum i prac OECD w obszarze ochrony konkurencji:

https://www.oecd.org/daf/competition/high-level-symposium-on-procompetitive-policies-for-a-sustainable-economic-recovery.htm


Photo: ©OECD

{"register":{"columns":[]}}